CSM Slatina, victorie muncită cu Metaloglobus Bucureşti

Echipa de fotbal CSM Slatina a câştigat, scor 1-0, meciul disputat contra revelaţiei Ligii a II-a, Metaloglobus Bucureşti, formaţie angrenată în lupta pentru promovare. Golul victoriei a venit în minutul 70, Vasile Gheorghe punctând pe tabelă din apropiere, după o fază creată de Doman. Momentul cheie al partidei a fost în minutul 50, când la scorul de 0-0, goalkeeper-ul Nicuşor Grecu a apărat un penalty în faţa lui Ovidiu Herea.

Echipa de fotbal CSM Slatina s-a impus, scor 1-0, contra celor de la Metaloglobus Bucureşti, formaţie aflată pe loc de play-off în Liga a II-a.

După o primă repriză încheiată la egalitate, 0-0, în care ambele formaţii au avut câte o ocazie mare de gol, oaspeţii printr-un şut al asiaticului Mino Sota, scos de pe linia porţii de Demici, iar slătinenii printr-o execuţie a lui Daniel Rogoveanu, de la 16 metri, scoasă de sub transversală, actul secund a debutat cu o fază discutabilă. La un duel aerian al lui Cotigă cu Caramalău, arbitrul a arătat punctul cu var (min. 50.) Căpitanul celor de la Metaloglobus, Ovidiu Herea, a fost cel care a executat, însă goalkeeper-ul Nicuşor Grecu a reuşit să pareze, menţinând şansele de victorie.

Golul celor trei puncte a venit în minutul 70, când Doman a pătruns pe dreapta, pe linia de fund, a întors un adeversar, centrarea şutată a fost respinsă în faţă de portar, de unde Vasile Gheorghe a împins balonul în plasă din trei metri (min.70). Slătinenii au cerut penalty două minute mai târziu, la un henţ în careu, după un şut al lui Doman, însă arbitrul a făcut semn că jocul poate continuă.

Pe măsura scurgerii timpului, oaspeţii au pus presiune pentru a egala, însă slătinenii au reuşit să se apere, conservând astfel avantajul de pe tabelă. Nicuşor Grecu a mai avut o intervenţie salvatoare în prelungirile meciului, partida încheindu-se astfel cu victoria la limită a grupării slătinene, una extrem de muncită, dar mai ales meritată.

Miercuri, 18 noiembrie, CSM Slatina va disputa meciul restant cu Unirea Slobozia, care va avea loc în deplasare.

CSM Slatina: Grecu, Iana, Cotigă, Manea, Demici, Vasile Gheorghe (cpt.), Ovidiu Popescu, David Oprescu, Cătălin Doman, Daniel Rogoveanu, Marian Vlada. Au mai jucat: Ianis Stoica, Grigore, Toma Bodri, Dorin Toma şi Motroc.