Sport

Foto CSM Slatina-CSM Bucureşti, în sferturile de finală ale Cupei României

CSM Slatina-CSM Bucureşti, în sferturile de finală ale Cupei României

Pentru al doilea sezon consecutiv, CSM Slatina întâlneşte, în sferturile de finală ale Cupei României, CSM Bucureşti. Doar că, de data aceasta, gruparea slătineană activează în eşalonul secund, fiind singura echipă din Divizia A calificată în această fază a competiţiei. Partida este programată pe data de 13 martie.

Foto CSM Slatina, înfrângere pe terenul celor de la Corvinul Hunedoara. „După primul gol, echipa a picat inexplicabil mental”

CSM Slatina a suferit o înfrângere grea, scor 3-0, pe terenul formaţiei aflate pe loc de play-off, Corvinul Hunedoara, la primul meci oficial din acest an. Greşeala portarului Sebastian Micu, venită într-un moment de dominare a jocului, a turnat plumb în picioarele jucătorilor slătineni, cărora nu le-a mai ieşit nimic după primul gol primit.

Foto CSM Slatina, deplasare dificilă în primul meci oficial din acest an

CSM Slatina, deplasare dificilă în primul meci oficial din acest an

Echipa de fotbal CSM Slatina întâlneşte, în primul meci oficial din acest an, în deplasare, echipa aflată pe locul al doilea în clasamentul Ligii a II-a, Corvinul Hunedoara. Duelul se va disputa sâmbătă, 24 februarie, cu începere de la ora 11.00.

Foto Echipa de tenis de masă a României s-a calificat la Jocurile Olimpice

Echipa de tenis de masă a României s-a calificat la Jocurile Olimpice

Echipa feminină de tenis de masă a României s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial şi s-a calificat la Jocurile Olimpice din 2024, după ce a învins cu 3-0 reprezentativa similară a Egiptului. Meciurile au fost câştigate de Bernadette Szocs, Eliza Samara şi slătineanca Adina Diaconu.

Foto FOTO&VIDEO. CSM Slatina se califică în sferturile de finală ale Cupei României, după ce a învins CS Dacia Mioveni

Echipa de handbal CSM Slatina s-a calificat în sferturile Cupei României după ce a eliminat, pe teren propriu, scor 25-23, formaţia din Liga Naţională, CS Dacia Mioveni. Echipa pregătită de Attila Horvath este singura echipă din Divizia A ce reuşeşte să acceadă în primele opt echipe ce luptă pentru trofeu. Şi în stagiunea trecută gruparea slătineană a ajuns în sferturi, însă atunci evolua pe prima scenă a handbalului, obiectivul pentru acest sezon, de altfel realizabil, fiind revenirea în Liga Naţională.

Foto CSM Slatina a pierdut la limită jocul de pregătire disputat, în deplasare, cu Chindia Târgovişte

După ce în ziua precedentă a disputat un joc cu CSO Filiaşi, CSM Slatina a susţinut astăzi, în deplasare, un ultim joc de pregătire înaintea meciului oficial programat pe 24 februarie, în deplasare, contra celor de la Corvinul Hunedoara. Divizionara secundă slătineană s-a deplasat la Chindia Târgovişte, partida încheindu-se cu 1-0 pentru formaţia dâmboviţeană, care a înscris în minutul 64, printr-o execuţie de la distanţă a lui Matteo Fedele.

Foto CSM Slatina, victorie şi în jocul cu CSO Filiaşi. Chindia Târgovişte, ultima adversară din meciurile de pregătire

CSM Slatina s-a impus, scor 3-0 (3-0 la pauză), în penultimul joc de pregătire disputat cu echipa din Liga a III-a, CSO Filiaşi, pe unul dintre terenurile din cadrul Complexului Sportiv 1 Mai. Sâmbătă, 17 februarie, în ultimul test înaintea jocului oficial cu Corvinul Hunedoara, divizionara secundă slătineană va întâlni, în deplasare, de la ora 11.00, Chindia Târgovişte.

Foto CSM Slatina, victorie la scor cu ARO Câmpulung

CSM Slatina, victorie la scor cu ARO Câmpulung

Echipa de fotbal CSM Slatina a susţinut, în această dimineaţă, un nou joc de pregătire înaintea reluării meciurilor oficiale, contra formaţiei din Liga a III-a, ARO Muscelul Câmpulung. Divizionara secundă pregătită de Daniel Oprescu s-a impus, scor 4-0 (3-0), prin golurile marcate de Doman, Valentin Alexandru, Mondragon şi Silvian Matei.

Foto VIDEO. Meciul cu Dacia Mioveni, din optimile Cupei României, prefaţat de antrenorul Attila Horvath

CSM Slatina, de departe marea favorită la promovarea directă, ia pulsul Ligii Naţionale în acest sezon petrecut la nivelul Diviziei A, sâmbătă, pe teren propriu, în cadrul optimilor de finală ale Cupei României. Slătinencele întâlnesc Dacia Mioveni, formaţiei aflată pe prima scenă a handbalului, dar care traversează o perioadă dificilă, unele dintre jucătoare părăsind echipa din cauza problemelor din cadrul clubului. Cu toatea acestea, duelul poate fi privit ca unul de Liga Naţională, iar slătinencele au un culoar favorabil de a se califica în sferturi, acolo unde au ajuns şi sezonul trecut, când au fost eliminate de CSM Bucureşti.

Foto CSM Slatina, o nouă victorie în Divizia A

CSM Slatina, o nouă victorie în Divizia A

CSM Slatina a bifat o nouă victorie, scor 49-27, în meciul de pe teren propriu, din cadrul Diviziei A, susţinut în compania echipei ACS Unirea Dobroeşti. Cea mai bună marcatoare a echipei slătinene a fost Ana Radovic.

Foto CSM Slatina, victorie în jocul de pregătire cu Flacăra Horezu

CSM Slatina, victorie în jocul de pregătire cu Flacăra Horezu

CSM Slatina a continuat jocurile de pregătire ale iernii cu un meci în compania formaţiei din Liga a III-a, Flacăra Horez. Divizionara secundă s-a impus, scor 1-0, prin golul marcat de Cristinel Dinu, în minutul 86.

Foto CSM Slatina a remizat cu CSA Steaua în amicalul disputat pe Stadionul „1 Mai”

CSM Slatina a remizat cu CSA Steaua în amicalul disputat pe Stadionul „1 Mai”

CSM Slatina contină invincibilitatea în jocurile de pregătire ale iernii. După victoriile cu Concordia Chiajna şi CSM Alexandria, CSM Slatina a remizat, scor 1-1 (1-0), în amicalul cu CSA Steaua Bucureşti, disputat în această după-amiază pe Stadionul 1 Mai. Slătinenii au deschis scorul în minutul 17, prin Raul Popa, pentru ca oaspeţii să egaleze în minutul 87, prin Daniel Vîrtej.

Foto Baraj promovare în Liga a III-a: Oltul va întâlni campiona judeţului Vâlcea

Baraj promovare în Liga a III-a: Oltul va întâlni campiona judeţului Vâlcea

S-au tras la sorţi meciurile din cadrul barajului de promovare în Liga a III-a, care se va disputa în luna iunie. Astfel, campioana Ligii a IV-a din judeţul Olt va întâlni reprezentativa similară din judeţul Vâlcea. Meciurile se vor disputa în sistem eliminatoriu, tur-retur, pe 16 iunie, respectiv 23 iunie. Campioana Oltului va fi gazda manşei tur a barajului de promovare în Liga a III-a.

Echipa de handbal CSM Slatina a întâlnit, în cadrul etapei a II-a din cadrul returului, în deplasare, Progresul Spartac. Handbalistele pregătite de Attila Horvath s-au impus fără probleme cu 47-14, la capătul unei partide dominate de la un capăt la altul.

Foto CSM Slatina s-a impus în meciul de pregătire cu CSM Alexandria

CSM Slatina s-a impus în meciul de pregătire cu CSM Alexandria

După victoria cu Concordia Chiajna, CSM Slatina s-a impus, scor 2-1 (1-0 pauză), şi în cel de-al doilea meci de pregătire al iernii, susţinut pe teren propriu cu CSM Alexandria. Golurile echipei slătinene au fost marcate de atacanţii Valentin Alexandru şi Kayondo Mahadi Maharez.

Foto CSM Slatina, victorie la ACS Sepsi Sf. Gheorghe

CSM Slatina, victorie la ACS Sepsi Sf. Gheorghe

Echipa de handbal CSM Slatina a reluat meciurile din cadrul Diviziei A. Joi, pe terenul celor de la ACS Sepsi Sf. Gheorghe, în cadrul unei partide programate în încheierea turului, handbalistele pregătite de Attila Horvath s-au impus, scor 26-35, continuând astfel şirul victoriilor.

Foto CSM Slatina s-a despărţit de portarii David Dincă şi Alexandru Silveanu. Juniorul Robert Zorzoliu, cooptat în echipă

Echipa de fotbal CSM Slatina nu va mai conta, din această iarnă, pe portarii David Dincă şi Alexandru Silveanu. Despărţirea s-a produs pe cale amiabilă. Buturile porţii vor fi apărate în meciurile din acest sezon de către Simion Velcu şi cei doi goalkeeperi nou-veniţi Sebastian Mincu şi Florin Bănuţă.

Foto FOTO. CSM Slatina, primele transferuri ale iernii

FOTO. CSM Slatina, primele transferuri ale iernii

După ce în primele zile ale reunirii au susţinut controlul medical, fotbaliştii pregătiţi de Daniel Oprescu intră în linie dreaptă cu pregătirile. Oficialii clubului au anunţat, de asemenea, primele noutăţi ale iernii. Ionuţ Năstăsie, Robert Riza, George Leaţă, dar şi portarii Sebastian Micu şi Florin Bănuţă. De asemenea, atacantul ugandez, Kayondo Mahadi Mahrez, urmează să semneze după definitivarea controlului medical.

Foto CSM Slatina s-a calificat în optimile de finală ale Cupei României

CSM Slatina s-a calificat în optimile de finală ale Cupei României

Echipa de handbal CSM Slatina a susţinut sâmbătă, în deplasare, meciul din cadrul primului tur al Cupei României, în compania unei alte formaţii din divizia A, CSM Iaşi 2020. Handbalistele pregătite de Attila Horvath s-au impus cu 34-28 la capătul unei partide dominate de la un capă la altul. Interul Diana Lixăndroiu a fost cea mai bună marcatoare cu 8 reuşite.

Foto CSM Slatina dă startul pregătirilor luni, 8 ianuarie

CSM Slatina dă startul pregătirilor luni, 8 ianuarie

Vacanţa echipei de fotbal CSM Slatina se încheie. Luni, 8 ianuarie, la ora 15.00, la baza sportivă din cadrul Complexului Sportiv „1 Mai” va avea loc reunirea lotului. De asemenea, luni şi marţi este programată şi vizita medicală. Divizionara secundă slătineană va susţine, în această iarnă, stagiul pregătirii centralizate pe plan local.

Foto S-a stins din viaţă Jean Niţulescu, fost preşedinte al Alro Slatina

S-a stins din viaţă Jean Niţulescu, fost preşedinte al Alro Slatina

Veste tristă în prima zi a anului 2024. S-a stins din viaţă, la vârsta de doar 72 de ani, omul de fotbal Jeane Niţulescu. Acesta a fost conducător al mai multor echipe de fotbal printre care Universitatea Craiova, Extensiv Craiova, FC Caracal sau Alro Slatina.

Foto CSM Slatina începe pregătirea pe 8 ianuarie. CSA Steaua, FC Argeş şi Concordia Chiajna, printre partenerele de joc din amicale

Staff-ul divizionarei secunde CSM Slatina a stabilit programul pregătirii de iarnă. Reunirea lotului sub comanda lui Daniel Oprescu este programată pe data de 8 ianuarie. Cantonamentul în această iarnă va fi efectuat pe plan local. De adsemenea, au fost stabilite o serie de jocuri de pregătire, printre partenerele de joc aflându-se Concordia Chiajna, FC Argeş şi CSA Steaua.

Foto CSM Slatina s-a despărţit de Florin Răsdan, Raphael Stănescu, Alin Pisăru şi Alin Ţegle

Divizionara secundă CSM Slatina anunţă primele plecări ale iernii. Mijlocaşii Florin Răsdan, Raphael Stănescu, Alin Ţegle, dar şi fundaşul de bandă stânga, Alin Pisăru, nu vor mai continua la CSM Slatina. Toţi cei patru jucători au evoluat destul de puţin în ultima perioadă, despărţirea realizându-se de comun acord.

Foto FOTO. CSM Slatina, egal cu HC Zalău în primul amical din cadrul turneului din sala LPS

Spectacol handbalistic în prima zi a turneului amical organizat, în aceste zile, în sala LPS Slatina. CSM Slatina a încheiat la egalitate, scor 31-31, partida contra Zalăului pregătit de Gheorghe Tadici, la capătul unei confruntări cu un ritm bun de joc, în care ambele formaţii şi-au atins obiectivele. Lovitura de începere a partidei a fost dată de sportiva secţiei de tenis de masă de la CSS Slatina, Andreea Jifcu, componentă a lotului naţional Under 15.