Sport

Foto FOTO. Sportivii de la Geido Slatina, în finala Campionatului Naţional de Karate Tradiţional

Sportivii legitimaţi la clubul Geido Slatina, pregătiţi de antrenorul emerit Ilie Dobre, au participat, în weekend, la Bucureşti, la etapa de zonă a Campionatului Naţional de Karate Tradiţional. Graţie rezultatelor înregistrate, aceştia s-au calificat în finala ce se va desfăşura în perioada 5-7 aprilie, la Galaţi.

Foto CSM Slatina, victorie la scor cu CSU Neptun Constanţa

CSM Slatina, victorie la scor cu CSU Neptun Constanţa

Echipa de handbal CSM Slatina a înregistra duminică, 17 martie, pe teren propriu, o nouă victorie clară în campionatul Diviziei A. Handbalistele pregătite de Attila Horvath s-au impus, scor 50-21, în confruntarea cu CSU Neptun Constanţa, consolidându-şi astfel poziţia de lider incontestabil al seriei A. Cea mai bună marcatoare a echipei slătinene a fost pivotul Elena Fulgoi, care a marcat 13 goluri.

Foto CSM Slatina, remiză albă cu CS Mioveni în ultimul meci din sezonul regulat. Adversarele din play-out

CSM Slatina a încheiat cu o remiză, scor 0-0, meciul cu CS Mioveni, din cadrul ultimei etape a sezonului regulat. Cu 25 de puncte adunate, play-out-ul pentru CSM Slatina pare a fi unul destul de liniştit. Gruparea pregătită de Daniel Oprescu va evolua în grupa B, alături de CSA Steaua Bucureşti (28 p.), Chindia Târgovişte(28 p.), Concordia Chiajna (25 p), Viitorul Pandurii Târgu Jiu (23 p), CS Tunari (16 p) şi Progresul Spartac (1 p). Se vor juca doar meciuri tur, tragerea la sorţi a partidelor urmând să aibă loc marţi.  Ultimele două clasate din fiecare grupă, A şi B, vor retrograda.

Foto CSM Slatina, duel cu CS Mioveni în ultima etapă din sezonul regulat

CSM Slatina, duel cu CS Mioveni în ultima etapă din sezonul regulat

O singură etapă a mai rămas de disputat din cadrul sezonului regulat al Ligii a II-a, toate meciurile fiind programate de FRF sâmbătă, 16 martie, de la ora 14.00. CSM Slatina va întâlni, pe Stadionul „1 Mai”, CS Mioveni, formaţie care este sigură de participarea în play-off. Cu toate acestea, miza există, fiecare punct acumulat fiind important atât pentru formaţiile din play-off, cât şi pentru cele din play-out.

Foto Diana Lixăndroiu, la Dunărea Brăila din noul sezon

Diana Lixăndroiu, la Dunărea Brăila din noul sezon

Componentă a lotului naţional de senioare, cea mai bună jucătoare a echipei CSM Slatina, Diana Lixăndroiu (18 ani), va evolua din noul sezon la Dunărea Brăila. Interul stânga a avut oferte de la echipe cu pretenţii în competiţiile europene, iar în cele din urmă a semnat cu Dunărea Brăila, formaţie angrenată în actualul sezon în EHF European League.

Foto Vediţa Coloneşti, meci în deplasare cu SCM Râmnicu Vâlcea. Petrolul Potcoava-Oltul Curtişoara, derby în subsolul clasamentului

Echipa de fotbal Vediţa Coloneşti este la un pas de calificarea în play-off. Gruparea pregătită de Mircea Stan poate obţine, în deplasarea de la SCM Râmnicu Vâlcea, matematic accederea în lupta pentru promovarea. Partida se va disputa vineri, 15 martie, cu începere de la ora 15.00, în deplasare. Celelalte reprezentante ale judeţului Olt, Petrolul Potcoava şi Oltul Curtişoara se vor întâlni într-un derby în subsolul clasamentului.

Foto FOTO&VIDEO. CSM Slatina, evoluţie onorabilă în sferturile Cupei României

FOTO&VIDEO. CSM Slatina, evoluţie onorabilă în sferturile Cupei României

Singura echipa de nivel inferior ajunsă în sferturile Cupei Românei, CSM Slatina părseşte competiţia cu capul sus. Handbalistele pregătite de Attila Horvath au pierdut, scor 23-34, meciul contra echipei CSM Bucureşti, la capătul unei partide în care evoluţia a fost una onorabilă. Cea mai bună marcatoare în tabăra echipei CSM Slatina a fost interul stânga Diana Lixăndroiu, care a marcat şase goluri.

Foto Vediţa Coloneşti, victorie la reluarea Ligii a III-a. Oltul Curtişoara şi Petrolul Potcoava au pierdut meciurile de pe teren propriu

Vediţa Coloneşti a câştigat, scor 1-0, meciul de pe teren propriu cu Unirea Bascov, la reluarea meciurilor din Liga a III-a, prin golul marcat de Bessong. Oltul Curtişoara a pierdut cu 3-0 meciul de pe teren propriu cu Viitorul Dăeşti, iar Petrolul Potcoava a suferit de asemenea o înfrângere, scor 2-0, acasă cu SCM Râmnicu Vâlcea.

Foto CSM Slatina, victorie preţioasă pe terenul celor de la Viitorul Pandurii Târgu Jiu

CSM Slatina a câştigat cu 2-1 meciul susţinut, în deplasare, cu Viitorul Pandurii Târgu Jiu, şi adună alte trei puncte importante în clasament, în perspectiva unui play-out liniştit. Jucătorii aflaţi sub comanda lui Daniel Oprescu au deschis scorul prin Robert Riza (min. 10), s-au văzut egalaţi în minutul 37, când Alexandru Gîrbiţă a înscris cu un şut la colţul lung, pentru ca înainte de intrarea la vestiare Călin Toma să readucă echipa slătineană din nou în avantaj (min.45). Actul secund nu a mai adus goluri, astfel că echipă slătineană obţine o victorie muncită, dar mai ales importantă în economia clasamentului.

Foto CSM Slatina, victorie pe terenul celor de la Activ Ploieşti

CSM Slatina, victorie pe terenul celor de la Activ Ploieşti

CSM Slatina s-a impus, scor 35-26, pe terenul celor de la Activ Ploieşti, şi se desprinde în clasamentul seriei Diviziei A. Cea mai bună marcatoare în tabăra echipei pregătite de Attila Horvath a fost interul stânga Diana Lixăndroiu, cu şapte goluri reuşite.

Foto    Se reiau meciurile din Liga a III-a. Confruntări pe teren propriu pentru echipele din Olt

Meciurile din cadrul Ligii a III-a se reiau în acest weekend. Reprezentantele judeţului Olt, Vediţa Coloneşti, Oltul Curtişoara şi Petrolul Potcoava vor evolua, în cadrul etapei a XVI-a din sezonul regulat, pe teren propriu. Vediţa Coloneşti va întâlni, vineri, 8 martie, de la ora 15.00, Unirea Bascov, în timp ce Oltul Curtişoara şi Petrolul Potcoava vor evolua sâmbătă, 9 martie, tot de la ora 15.00.

Foto VIDEO. Attila Horvath, înaintea duelurilor cu Activ Ploieşti şi CSM Bucureşti. „Sunt opt zile de foc”

Antrenorul echipei de handbal CSM Slatina, Attila Horvath, şi căpitanul Andreea Bogdanovici, au susţinut o conferinţă de presă înaintea partidelor importante care urmează, cea de la nivelul campionatului Diviziei A, din deplasare, în compania celor de la Activ Ploieşti, şi cea din sferturile Cupei României, de pe teren propriu de luni, 11 martie, în compania formaţiei CSM Bucureşti.

Foto CSM Slatina întâlneşte vineri, în cadrul derby-ului Diviziei A, Activ Ploieşti, iar luni, în sferturile Cupei, CSM Bucureşti

Echipa de handbal CSM Slatina se află în faţa a două partide dificile. Vineri, de la ora 14.00, în deplasare, handbalistele pregătite de Attila Horvath întâlnesc contracandidata la promovare în Liga Naţională, Activ Ploieşti, pentru ca luni, 11 martie, de la ora 17.00, în sala LPS Slatina, să întâlnească CSM Bucureşti, în cadrul sferturilor de finală ale Cupei României.

Foto FOTO. CSM Slatina a remizat, scor 0-0, cu CSM Reşiţa, la capătul unei partide în care slătinenii au evoluat în dublă inferioritate numerică

CSM Slatina a încheiat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat pe teren propriu cu CSM Reşiţa, la capătul unei partide în care slătinenii au evoluat cu doi oameni mai puţin aproximativ 30 de minute. Meciul a fost unul de luptă, cu puţine ocazii, slătinenii ratând două situaţii bune, în prima repriză, prin Valentin Alexandru. Arbitrajul în schimb a pus probleme, „centralul” Sergiu Anton trecând de multe ori cu vederea faulturile jucătorilor reşiţeni, în timp ce gazdele au fost atent sancţionate, inclusiv antrenorul Daniel Oprescu fiind avertizat.

Foto CSM Slatina a transferat un tânăr mijlocaş

CSM Slatina a transferat un tânăr mijlocaş

Sosit la CSM Slatina încă din perioada pregătirii, mijlocaşul născut 2004, Cătălin Ciobănică, a parafat înţelegerea cu divizionara secundă slătineană. Tânărul jucător vine de la Gloria Bistriţa.

Foto Diana Lixăndroiu, în lotul României pentru duelul cu Croaţia din preliminariile Campionatului European

Echipa de handbal a României întâlneşte miercuri, 28 februarie, la Bistriţa, selecţionata Croaţiei, în manşa tur a „dublei” din preliminariile Campionatului European 2024. Jocul de la Bistrița va începe la 17:30 și va fi transmis în direct de ProArena. Interul stânga al echipei CSM Slatina, Diana Lixăndroiu, a dat curs convocării şi va pune umărul la calificarea României.

Foto CSM Slatina-CSM Bucureşti, în sferturile de finală ale Cupei României

CSM Slatina-CSM Bucureşti, în sferturile de finală ale Cupei României

Pentru al doilea sezon consecutiv, CSM Slatina întâlneşte, în sferturile de finală ale Cupei României, CSM Bucureşti. Doar că, de data aceasta, gruparea slătineană activează în eşalonul secund, fiind singura echipă din Divizia A calificată în această fază a competiţiei. Partida este programată pe data de 13 martie.

Foto CSM Slatina, înfrângere pe terenul celor de la Corvinul Hunedoara. „După primul gol, echipa a picat inexplicabil mental”

CSM Slatina a suferit o înfrângere grea, scor 3-0, pe terenul formaţiei aflate pe loc de play-off, Corvinul Hunedoara, la primul meci oficial din acest an. Greşeala portarului Sebastian Micu, venită într-un moment de dominare a jocului, a turnat plumb în picioarele jucătorilor slătineni, cărora nu le-a mai ieşit nimic după primul gol primit.

Foto CSM Slatina, deplasare dificilă în primul meci oficial din acest an

CSM Slatina, deplasare dificilă în primul meci oficial din acest an

Echipa de fotbal CSM Slatina întâlneşte, în primul meci oficial din acest an, în deplasare, echipa aflată pe locul al doilea în clasamentul Ligii a II-a, Corvinul Hunedoara. Duelul se va disputa sâmbătă, 24 februarie, cu începere de la ora 11.00.

Foto Echipa de tenis de masă a României s-a calificat la Jocurile Olimpice

Echipa de tenis de masă a României s-a calificat la Jocurile Olimpice

Echipa feminină de tenis de masă a României s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial şi s-a calificat la Jocurile Olimpice din 2024, după ce a învins cu 3-0 reprezentativa similară a Egiptului. Meciurile au fost câştigate de Bernadette Szocs, Eliza Samara şi slătineanca Adina Diaconu.

Foto FOTO&VIDEO. CSM Slatina se califică în sferturile de finală ale Cupei României, după ce a învins CS Dacia Mioveni

Echipa de handbal CSM Slatina s-a calificat în sferturile Cupei României după ce a eliminat, pe teren propriu, scor 25-23, formaţia din Liga Naţională, CS Dacia Mioveni. Echipa pregătită de Attila Horvath este singura echipă din Divizia A ce reuşeşte să acceadă în primele opt echipe ce luptă pentru trofeu. Şi în stagiunea trecută gruparea slătineană a ajuns în sferturi, însă atunci evolua pe prima scenă a handbalului, obiectivul pentru acest sezon, de altfel realizabil, fiind revenirea în Liga Naţională.

Foto CSM Slatina a pierdut la limită jocul de pregătire disputat, în deplasare, cu Chindia Târgovişte

După ce în ziua precedentă a disputat un joc cu CSO Filiaşi, CSM Slatina a susţinut astăzi, în deplasare, un ultim joc de pregătire înaintea meciului oficial programat pe 24 februarie, în deplasare, contra celor de la Corvinul Hunedoara. Divizionara secundă slătineană s-a deplasat la Chindia Târgovişte, partida încheindu-se cu 1-0 pentru formaţia dâmboviţeană, care a înscris în minutul 64, printr-o execuţie de la distanţă a lui Matteo Fedele.

Foto CSM Slatina, victorie şi în jocul cu CSO Filiaşi. Chindia Târgovişte, ultima adversară din meciurile de pregătire

CSM Slatina s-a impus, scor 3-0 (3-0 la pauză), în penultimul joc de pregătire disputat cu echipa din Liga a III-a, CSO Filiaşi, pe unul dintre terenurile din cadrul Complexului Sportiv 1 Mai. Sâmbătă, 17 februarie, în ultimul test înaintea jocului oficial cu Corvinul Hunedoara, divizionara secundă slătineană va întâlni, în deplasare, de la ora 11.00, Chindia Târgovişte.

Foto CSM Slatina, victorie la scor cu ARO Câmpulung

CSM Slatina, victorie la scor cu ARO Câmpulung

Echipa de fotbal CSM Slatina a susţinut, în această dimineaţă, un nou joc de pregătire înaintea reluării meciurilor oficiale, contra formaţiei din Liga a III-a, ARO Muscelul Câmpulung. Divizionara secundă pregătită de Daniel Oprescu s-a impus, scor 4-0 (3-0), prin golurile marcate de Doman, Valentin Alexandru, Mondragon şi Silvian Matei.

Foto VIDEO. Meciul cu Dacia Mioveni, din optimile Cupei României, prefaţat de antrenorul Attila Horvath

CSM Slatina, de departe marea favorită la promovarea directă, ia pulsul Ligii Naţionale în acest sezon petrecut la nivelul Diviziei A, sâmbătă, pe teren propriu, în cadrul optimilor de finală ale Cupei României. Slătinencele întâlnesc Dacia Mioveni, formaţiei aflată pe prima scenă a handbalului, dar care traversează o perioadă dificilă, unele dintre jucătoare părăsind echipa din cauza problemelor din cadrul clubului. Cu toatea acestea, duelul poate fi privit ca unul de Liga Naţională, iar slătinencele au un culoar favorabil de a se califica în sferturi, acolo unde au ajuns şi sezonul trecut, când au fost eliminate de CSM Bucureşti.

Foto CSM Slatina, o nouă victorie în Divizia A

CSM Slatina, o nouă victorie în Divizia A

CSM Slatina a bifat o nouă victorie, scor 49-27, în meciul de pe teren propriu, din cadrul Diviziei A, susţinut în compania echipei ACS Unirea Dobroeşti. Cea mai bună marcatoare a echipei slătinene a fost Ana Radovic.

Foto CSM Slatina, victorie în jocul de pregătire cu Flacăra Horezu

CSM Slatina, victorie în jocul de pregătire cu Flacăra Horezu

CSM Slatina a continuat jocurile de pregătire ale iernii cu un meci în compania formaţiei din Liga a III-a, Flacăra Horez. Divizionara secundă s-a impus, scor 1-0, prin golul marcat de Cristinel Dinu, în minutul 86.

Foto CSM Slatina a remizat cu CSA Steaua în amicalul disputat pe Stadionul „1 Mai”

CSM Slatina a remizat cu CSA Steaua în amicalul disputat pe Stadionul „1 Mai”

CSM Slatina contină invincibilitatea în jocurile de pregătire ale iernii. După victoriile cu Concordia Chiajna şi CSM Alexandria, CSM Slatina a remizat, scor 1-1 (1-0), în amicalul cu CSA Steaua Bucureşti, disputat în această după-amiază pe Stadionul 1 Mai. Slătinenii au deschis scorul în minutul 17, prin Raul Popa, pentru ca oaspeţii să egaleze în minutul 87, prin Daniel Vîrtej.