În urma solicitării PSD Olt, astăzi, au apărut primele demisii. Este vorba despre Emil Popa, care a renunţat la funcţia de director al companiei locale de transport public din municpiu, dar şi la mandatul de consilier local din actualul legislativ.
În urma solicitării PSD Olt, astăzi, au apărut primele demisii. Este vorba despre Emil Popa, care a renunţat la funcţia de director al companiei locale de transport public din municpiu, dar şi la mandatul de consilier local din actualul legislativ.
PSD Olt solicită demisia membrilor care şi-au majorat salariile în funcţiile administrative pe care le deţin. Reacţia vine după ce şefii unor instituţii aflate în subordinea Primăriei municipiului Slatina şi-au majorat salariile, unii dintre ei chiar dublându-şi indemnizaţiile.
Preşedintele PSD Olt, Marius Oprescu, a declarat că organizaţia judeţeană va decide, săptămâna viitoare, delegaţii pentru Congresul PSD din data de 24 august, în cadrul căruia se va decide candidatul Partidului Social Democrat la Alegerile Prezidenţiale. Liderul organizaţiei judeţene a precizat că PSD Olt va avea 104 delegaţi la Congresul de la Bucureşti.
Secretarul adjunct al NATO, Mircea Geoană, a fost huiduit la Coloneşti, în judeţul Olt, unde a participat la ziua localităţii.
Laura Giura (PNL), noul primar interimar al Slatinei, deține, împreună cu soțul său, o avere impresionantă, incluzând mai multe terenuri, două case, un apartament în Spania, conturi bancare substanțiale și un autoturism de lux.
Social-democraţii slătineni au făcut un apel la responsabilitate către PNL Slatina, după ce marţi liberalii au preluat oficial conducerea primăriei.
Consilierul local PNL Slatina, Laura Giura, a fost aleasă marţi în funcţia de viceprimar, în urma votului majorităţii consilierilor locali. Ulterior ea a fost desemnată şi să îndeplinească atribuţiile de primar al municipiului.
Liberalii cer ca Laura Giura, consilier local, să preia funcţia de primar al Slatinei, până în luna octombrie, când va fi învestit noul edil ales în urma scrutinului din 9 iunie. Primarul Emil Moţ şi cei doi consilieri au demisionat, săptămâna trecută.
Directorul general al Companiei de Apă Olt, Cătălin Ușurelu și directorul adjunct, Vasile Covaciu și-au prezentat demisiile din funcțiile ocupate în cadrul instituției, anunţă CAO prin intermediul unui comunicat de presă.
Primarul Slatinei Emil Moţ a anunţat, miercuri, pe Facebook că va demisiona din funcţie, gestul său fiind urmat şi de viceprimarii Gigi Vîlceleanu şi Alexandru Berechet.
Consiliul Politic Naţional al PSD se va reuni cel mai târziu la finalul săptămânii viitoare pentru a stabili data Congresului formațiunii în care se va da un vot pentru candidatul în alegerile prezidențiale de la finalul anului, a anunțat vineri secretarul general al PSD, Paul Stănescu, relatează News.ro.
PSD și PNL s-au înțeles ca alegerile parlamentare să aibă loc pe 1 decembrie, iar cele două tururi ale prezidențialelor pe 24 noiembrie și 8 decembrie, au anunțat cele două partide într-un comunicat comun.
Senatorul PSD Olt Siminica Mirea a transmis un mesaj după participarea la două sărbători de tradiţie din Judeţ: Sărbătoarea iei de la Cezieni şi Festivalul Călușului Oltenesc de la Scornicești.
Premierul Marcel Ciolacu şi ministrul Energiei, Sebastian Burduja, ocupă primele locuri în topul vizibilităţii membrilor Guvernului pe luna mai, indică Barometrul vizibilităţii miniştrilor, analiză realizată de News.ro şi de Agenţia de monitorizare Klarmedia, pe baza monitorizării presei scrise şi online. Ministrul Agriculturii, Florin Barbu, a urcat mai multe poziţii, în timp ce ministrul Finanţelor, Marcel Boloş, coboară de pe locul 2 pe 8.
Președintele PSD Slatina, primarul Emil Moț, și secretarul executiv al filialei municipale, Emil Popa, și-au prezentat, miercuri, demisiile din funcție, în cadrul unei ședințe.
Marius Oprescu şi consilierii judeţeni PSD, aleşi pe 9 iunie, şi-au ridicat miercuri mandatele, de la Biroul Electoral Judeţean Olt.
Preşedintele PSD Olt Marius Oprescu a declarat că sunt discuţii în ceea ce priveşte noua majoritate din Consiliul Local Slatina, unde social democraţii au cele mai multe mandate. Pe de altă parte, el a afirmat că este o variantă şi ca edilul ales să fie lăsat „să dovedească ce poate”.
Candidatura a șase membri USR a fost validată în cursa pentru președinția USR. Printre aceștia se numără Elena Lasconi, Cristian Seidler și Radu Hossu.
Consilierii locali ai PSD Slatina şi-au ridicat, luni, mandatele pentru legislativul 2024-2028.
După ce a fost respins cu câteva luni în urmă, proiectul de lege pentru modificarea Codului Civil în vederea reglementării arendării terenurilor agricole a fost redepus în Parlament pentru dezbatere și vot.
Deputatul PSD de Olt, Emil Albotă, este unul dintre membrii Comisiei pentru transporturi și infrastructură din Parlamentul României și face parte din grupurile parlamentare de prietenie cu Republica Slovacă, Republica Slovenia și Irlanda.
Deputatul PSD Adrian Chesnoiu şi primarul din Caracal, Ion Doldurea, au primit Ordinul „Sfântul Constantin Brâncoveanu” de la Preasfinţia Sa Sebastian, Episcopul Slatinei și Romanaților, pentru sprijinul acordat Bisericii.
Senatorul Siminica Mirea a primit vizita a peste 200 de elevi, alături de profesori, de la Școala Gimnazială Pleșoiu și Școala Gimnazială Strejeștii de Jos, din județul Olt, la Palatul Parlamentului.
PSD a obţinut majoritatea mandatelor din următorul Consiliu Judeţean, care va fi învestit în luna octombrie. Din noul legislativ mai fac parte partidele PNL şi AUR.
Secretarul general al PSD, Paul Stănescu, a declarat luni că săptămâna aceasta va fi hotărâtoare în ceea ce priveşte probabil candidatura la funcţia prezidenţială, pentru că săptămâna viitoare trebuie hotărâre de guvern cu calendarul alegerilor. ”Trebuie să hotărâm, mergem separat, mergem împreună”, a spus Stănescu, el arătând că va fi o şedinţă a coaliţiei zilele următoare.
Primarul reales al Caracalului Ion Doldurea le-a mulţumit cetăţenilor municipiului pentru susţinerea de care s-a bucurat la scrutinul de duminica trecută.
Ministrul Agriculturii Florin Barbu a transmis un mesaj de mulţumire, după ce PSD Olt a câştigat 95 din cele 112 de primării ale judeţului.
PSD, PNL şi AUR sunt singurele partide care îşi trimit reprezentanţi în noul Consiliu Local Slatina, care va fi validat în luna octombrie. PSD a câştigat alegerile pentru legislativ şi trimite cei mai mulţi consilieri locali: 10. PNL are 9, iar AUR doar doi.
Marius Oprescu, președintele reales al Consiliului Județean Olt, a transmis un mesaj de mulţumire pentru susţinerea oltenilor, la scrutinul din 9 iunie.
PSD Olt a reuşit să-şi depășească scorul înregistrat în urmă cu patru ani în ceea ce priveşte alegerile pentru Consiliul Judeţean şi va avea din nou o majoritate confortabilă. În legislativul judeţean își vor mai trimite reprezentanţi Aur şi PNL.
La Caracal, din noul Consiliu Local vor face parte doar reprezentanţii a trei partide, potrivit rezultatului votului din 9 iunie: PSD, PNL şi AUR. Situaţia este similară şi în celelate oraşe din judeţul Olt.
Deşi a câştigat mandatul de primar al Slatinei, candidatul PNL nu a reuşit să-şi asigure majoritatea în viitorul Consiliu Local, cele mai multe mandate fiind asigurate de social-democraţi.