Miercuri au fost afişate rezultatele admiterii computerizate la liceu. Din județul Olt, doi elevi au luat nota maximă la Evaluarea Naţională, astfel că au putut să-şi continue studiile oriunde şi-au dorit.
Miercuri au fost afişate rezultatele admiterii computerizate la liceu. Din județul Olt, doi elevi au luat nota maximă la Evaluarea Naţională, astfel că au putut să-şi continue studiile oriunde şi-au dorit.
11 candidați din judeţul Olt la examenul nţional de Definitivat au absentat, miercuri, de la proba scrisă, potrivit ISJ Olt.
Elena Mădălin Niţoiu din Balş este singurul candidat din județul Olt care a obţinut nota 10 la proba scrisă a concursului de Titularizare.
Un singur candidat la concursul de Titularizare a reuşit să ia nota maximă, potrivit rezultatelor afişate marţi, pe site-ul dedicat publicat de MInisterul Educaţiei. Este vorba despre o profesoară de sport, din Balş, care a luat nota 10 la proba scrisă.
101 candidaţi nu s-au prezentat la examenul de titularizare, desfăşurat miercuri în două centre de examen din Slatina.
După ce elevii au trăit emoţiile examenelor de final de an, la Evaluare Naţională şi Bacalaureat, astăzi a venit rândul profesorilor să susţină cel mai important examen din carieră, Titularizarea.
Aproape 600 de profesori din judeţul Olt susţin, miercuri, proba scrisă a examenului de Titularizare.
Ministerul Educaţiei a afişat, vineri, rezultatele finale ale examenului de Bacalaureat, după soluţionarea contestaţiilor.
Ministerul Educaţiei va publica, vineri, rezultatele finale obţinute după contestaţii de către absolvenţii claselor a XII-a la examenul de Bacalaureat. Cei care nu au reuşit să promoveze examenul maturităţii au o nouă şansă în sesiunea de toamnă.
Ministerul Educaţiei a publicat pe site-ul dedicat rezultatele finale ale Evaluării Naţionale, după soluţionarea contestaţiilor.
Ministerul Educaţiei a publicat, luni, rezultatele examenului de Bacalaureat, înaintea rezolvării contestaţiilor. În judeţul Olt, niciun absolvent de clasa a XII-a n-a reuşit să ia media 10, cea mai mare fiind cea de 9,90, reuşită de un absolvent al Liceului din Osica de Sus. 75,4% este media promovabilităţii Examenului de Bacalaureat, în acest an, în judeţul Olt.
Un elev care susţinea examenul de Bacalaureat, joi, la centrul de la Liceul Teoretic „Alexandru Ioan Cuza” Corabia, a fost eliminat pentru fraudă.
68,4 % dintre elevii din județul Olt, care au susținut Evaluarea Națională, au obținut medii peste 5, potrivit Ministerului Educației Naționale. Procentul este în scădere, faţă de anul trecut, când 76,2% dintre candidaţii care au susţinut examenul au obţinut medii peste 5.
Absolvenții de liceu susțin astăzi proba la Limba și literatura română, prima scrisă in cadrul examenului de Bacalaureat.
Absolvenţii şcolilor gimnaziale continuă astăzi Evaluarea Naţională cu proba la matematică. Primele rezultate, cele inainte de contestaţii, vor fi afişate pe 3 iulie.
Aproape 3.000 de elevi olteni, absolvenţi de clasa a VIII-a susţin astăzi prima probă a Evaluării Naţionale, cea la limba şi literatura română.
Dilara Bozkurt, elevă la Colegiul Național Ion Minulescu Slatina, câștigă o bursă de studiu în Germania pentru performanțele sale de excepție la Olimpiada de Limba Germană Modernă.
Eleva Colegiului Naţional „Ion Minulescu” din Slatina, Sara-Maria Aflagea, a luat premiul al doilea la cea de-a V-a ediție a Olimpiadei de Benzi Desenate
De astăzi, 17 iunie, absolvenţii de liceu au intrat în calendarul probelor Examenului de Bacalaureat. Prima probă susţinută este cea de evaluare a competenţelor lingvistice de comunicare orală în limba română. Probele scrise înjcep pe 1 iulie, cu cea la limba și literatura română.
Elevii de liceu din Slatina și alte şase orașe ale țării sunt invitați să se înscrie la o nouă ediție a programului Leaders Explore pentru Elevi organizat de Fundația Leaders.
Începând de astăzi şi până vineri, elevii de clasa a XII-a au posibilitatea de a se înscrie pentru prima sesiune a examenului de Bacalaureat din 2024.
Recent deschisă în oraşul Balş, fabrica de filtre Hengst urmăreşte să angajeze personal calificat din localitate şi din comunele învecinate.
Absolvenţii promoţiei 1974 a Colegiului Naţional „Ion Minulescu” Slatina s-au revăzut, joi, la 50 de ani de la absolvire.
În acest an, alte şapte unităţi de învăţământ din Slatina vor avea panouri fotovoltaice, iar factura la energia electrică va scădea.
Deschiderea unei filiale a Universităţii Politehnice Bucureşti la Slatina a fost anunţată în mod oficial, marţi, printr-o conferinţă de presă care s-a desfăşurat la sediul CJ Olt. La eveniment au fost prezenţi primarul Emil Moţ, preşedintele CJ Marius Oprescu, rectorul Politehnicii, Mihnea Costoiu, inspectorul şcolar general Adrian Bărbulete, dar şi alţi reprezentanţi ai prestigioasei universităţi.
Județul Olt a fost gazda Etapei regionale a competiției „Business Plan”, desfășurată în data de 22 aprilie 2024, la Liceul Tehnologic „Petre S. Aurelian” din Slatina. La start s-au aliniat patru firme de exercițiu din județele Olt, Vâlcea, Dolj și Mehedinți.
Florentina Miruna Stanciu, elevă în clasa a VI-a A la Liceul Tehnologic Drăgănești-Olt, a obținut locul al II-lea la faza națională a Concursului „Istoria și tradițiile rromilor”. Profesorii coordonatori ai Mirunei sunt Angela Monea și Gheorghe Fieraru.
Ionuţ Mihăilescu, elev al Liceului Teoretic „Ioniţă Asan” din Caracal, este primul admis, cu media 10, la Facultatea de automatică şi calculatoare, din cadrul Universităţii Politehnica Bucureşti.
Etapa judeţeană a celei de-a doua ediții a Concursului de cultură și educație financiar-contabilă s-a desfășurat vineri 19 aprilie 2024, la Liceul Tehnologic „Petre S. Aurelian” Slatina.
Universitatea Națională de Știință și Tehnologie - Politehnica București deschide o filială la Slatina. Consiliul Local a aprobat, în şedinţa de marţi, un acord de principiu pentru atribuirea în folosință gratuită către prestigioasa instituţie de învăţământ superior a unor spaţii de la fostul Liceu Agricol, situate pe strada Strehareți, nr.150.
300 de elevi şi 50 de profesori din toată ţara participă, în acest weekend, la Olimpiada Naţională de Limba şi Literatura Română, care se desfăşoară la Slatina.
Municipiul Slatina se pregătește să devină gazda unei competiții de prestigiu în educație: Olimpiada Națională de Limba și Literatura Română pentru elevii de gimnaziu.