37 de ecoinsule ecologice vor înlocui ghenele de gunoi, în cartierele din Caracal, anunţă primarul Ion Doldurea.
37 de ecoinsule ecologice vor înlocui ghenele de gunoi, în cartierele din Caracal, anunţă primarul Ion Doldurea.
Compania Națională de Investiții a publicat, luni, anunțul de licitație pentru proiectarea şi execuția Complexului Sportiv - Stadion Municipal „1 Mai”, potrivit fostului administrator public al Slatinei, Cristian Cismaru, ales consilier local din partea PSD.
Primarul comunei Perieţi, Răzvan Rada, a semnat luni, la Ministerul Energiei, un proiect cu finanțare europeană pentru construirea unui parc fotovoltaic, care va produce 128,49 MWh/an.
Începe execuția celor 66 de apartamente nZEB destinate tinerilor, care se construiesc la Caracal cu fonduri PNRR.
Primarul din Caracal, Ion Doldurea, spune că deja există solicitări de la investitori pentru a dezvolta diverse facilităţi de producţie, pe terenul pe care administraţia locală l-a recuperat de la Ministerul Justiţiei.
Proiectul tehnic pentru Sala Polivalentă din Slatina a fost aprobat, vineri, de Comisia Tehnico-Economică a Companiei Naționale de Investiții (CNI), transmite Primăria.
Primăria Scorniceşti a reuşit să obţină finanţare pentru un proiect care vizează amplasarea pe sediul propriu de panouri fotovoltaice.
Cristian Cismaru, administratorul public al Slatinei, răspunde şirului de acuze aduse de Mario De Mezzo, primarul ales al municipiului în data de 9 iunie.
Timp de trei zile, slătinenii şi nu numai se vor putea bucura de muzică bună şi distracţie pe măsură, în Parcul Tineretului, Primăria Slatina marcând 45 de ani de când oraşul de malul Oltului a devenit municipiu.
Mai multe străzi din Slatina vor fi reabilitate, în perioada următoare, cu fonduri obţinute prin Programul Naţional de Investiţii „Anghel Saligny”. Valoarea totală a contractelor semnate pentru reabilitarea a zece străzi din oraş este de peste 31 de milioane de lei. Primăria municipiului Slatina a demarat lucrările de reabilitare a străzii Tudor Vladimirescu.
Drumul Judeţean 642, Stoeneşti-Giuvărăşti, va intra într-un amplu proces de reabilitare, valoarea investiţiei potrivit proiectului CJ Olt fiind de aproximativ 24 de milioane de lei.
Marius Oprescu, președintele Consiliului Județean Olt, a semnat vineri cel mai important proiect de modernizare a infrastructurii rutiere din județul Olt, finanțat prin noul exercițiu bugetar al Programului Regional Sud-Vest Oltenia.
Mai multe străzi din Slatina sunt reabilitate, în această perioadă, de municipalitate.
Primarul în funcţie al Slatinei, Emil Moţ, a avut joi o întâlnire cu funcţionari din mai multe servicii din subordinea municipalităţii în cadrul căreia le-a cerut acestora să nu cedeze presiunile la care sunt supuşi de primarul ales şi să continue să-şi facă treaba aşa cum trebuie.
Hotărârea de guvern privind construirea noului stadion de 10.000 de locuri, la Slatina, a fost aprobată, în ședința de joi a Executivului condus de Marcel Ciolacu. Proiectul fusese blocat de miniştrii PNL din Guvern, la solicitarea candidatului PNL Slatina.
Cel două proiecte ce vizează modernizarea transportului public în comun din municipiul Slatina, ce însumează aproximativ 17 milioane lei, bani europeni, sunt aproape de final. Este vorba despre instalarea a 41 de noi staţii pentru călători moderne, 21 de automate de bilete, dar şi implementarea unui sistem de e-ticketing care le facilitează călătorilor procurarea de bilete
Traficul rutier se redeschide, începând de marţi, pe strada Varianta Oituz din Slatina, potrivit primarului Emil Moț.
65 de noi contracte de finanțare prin Programul Național de Investiții ”Anghel Saligny”, în valoare totală de 956.985.839,69 de lei, au fost semnat joi, la Ministerul Dezvoltării. Printre acestea sunt şi patru proiecte pentru localităţi din judeţul Olt.
Drumul Judeţean 679 se va moderniza şi reabilita între comuna Tufeni, de la km 48+082, până după satul Bușca, comuna Mihăești, la km 86+697. Practic, sunt peste 37 de kilometri care vor fi refăcuţi şi modernizaţi prin accesarea fondurilor europene. Valoarea investiţiei este de 60 de milioane de euro, iar termenul de execuţie este de 26 de luni.
Municipalitatea slătineană a finalizat studiul de fezabilitate şi urmează să scoată la licitaţie construirea unei noi străzi, care va face legătura între strada Milcov din zona Parcului Industrial Slatina şi strada Poenii.
Primarul Emil Moţ a anunţat că au fost date în folosinţă parcările modulare de pe străzile Păcii şi Teiului.
Municipalitatea instalează prelate pentru protecţie împotriva soarelui la toate locurile de joacă din Slatina.
Prezent la Slatina, premierul Marcel Ciolacu a asigurat că va fi emisă hotărârea de guvern pentru noul Stadion „1 Mai”, admiţând voalat că PNL a sabotat proiectul la instigarea candidatului PNL pentru primăria municipiului. El a adăugat despre acesta din urmă că „nu va câştiga alegerile în acest mod!”.
Şoferii care vin din zona industrială de pe strada Drăgăneşti şi virează pe strada Artileriei din Slatina nu vor mai fi nevoiţi să intre în sensul giratoriu.
Primarul Emil Moţ a anunţat că a emis autorizaţia de construire a Sălii polivalente din Slatina, investiţie derulată prin Compania Naţională de Investiţii (CNI).
Strada Constructorului din Slatina se reabilitează printr-un proiect finanţat de Guvernul României prin Programul Național de Investiții „Anghel Saligny”.
Viceprimarul cu atribuţii de primar al comunei Valea Mare, Gabriel Dragnea, a semnat, la Ministerul Dezvoltării, contractul de finanțare pentru asfaltarea a 10 km de drum comunal, în cadrul Programului Național de Investiții "Anghel Saligny", în valoare de aproximativ 15 milioane de lei.
O primărie din Olt a montat ghirlande luminoase pentru Sărbătorile de Iarnă în mai multe puncte din comună şi nu le-a mai dat jos niciodată, din 2022 şi până acum. Instalaţiile din Brebeni s-au degradat din cauza condițiilor meteo şi atârnă peste drumul judeţean DJ 546, care traversează comuna, dar şi peste mai multe uliţe ale localităţii.
Municipiul Slatina a primit premiul BestElectricCity 2024, ca urmare a investițiilor relevante în infrastructura publică de încărcare pentru vehicule electrice.
Compania de transport în comun din Slatina, Loctrans, implementează un sistem de achiziţionare a biletelor de călătorie prin SMS.
Primarul Emil Moţ şi preşeddintele CJ Olt Marius Oprescu au avut o nouă întâlnire cu slătinenii, în Baza sportivă „Dumitru Dobrescu” – fostul Ştrand Progresul.
Primăria Slatina implementează un proiect cu fonduri europene prin care instalează în mai multe puncte din oraş terminale inteligente de închiriere a bicicletelor, biciclete cu computer de bord, dar şi staţii pentru încărcarea bicicletelor şi vehiculelor inteligente.