CSM Slatina, victorie adusă de Stefania Lazăr, dintr-un șapte metri acordat în ultima secundă

Meci interzis cardiacilor. Condusă tot timpul pe tabela de marcaj, CSM Slatina a întors rezultatul în jocul cu Dunărea Brăila în ultimele momente de joc. Slătinencele au răsturnat scorul de la 14-16, minutul 57, impunându-se cu 17-16. Golul victoriei a venit dintr-o lovitură de la 7 metri, transformată de Ștefania Lazăr.
CSM Slatina a reușit o nouă victorie prețioasă, scor 17-16 (7-10 la pauză), în confruntarea cu Dunărea Brăila, care-i asigură în mare parte menținerea în Liga Națională.

Conduse pe tabelă pe tot parcursul jocului, slătinencele au revenit, obținând in extremis victoria, la capătul unui joc în care oaspeții au protestat vehement deciziile brigăzii de arbitri.

Lorena Ostase scoate un 7 metri în minutul 55, la scorul de 14-16, însă slătinencele nu reușesc să puncteze pe tabelă. Scapă fără gol primit, grație intervenției Lăcrămioarei Stan, iar pe atacul pozițional Sonia Seraficeanu reduce din diferență, scor 15-16, minutul 58.

Slătinencele se apară bine, iar Lacrămioara Stan scoate din nou o aruncare de la nouă metri a vizitatoarelor. Pe acțiunea de atac, Alexandra Gogoriță comite forțare, însă arbitrii dictează 7 metri, dar spre stupoarea spectatorilor, portarul Brăilei, Adriana Medvedova apără, mingea ajunge la Sonia Seraficeanu care egalează, scor 16-16, min 59.

Portarul grupării slătinene, Lăcrămioara Stan, care a făcut un meci mare, scoate o nouă aruncare de la nouă metri a vizitatoarelor, iar slătinencele se aruncă pe semicercul advers, în căutarea golului victoriei. Mingea ajunge pe stânga, la Diana Constantinescu, care se debaraseaza de adversară, aruncă la poartă, însă Medvedova scoate. Arbitrii fluieră apărare în semicerc, iar mingea este pusă la punctul de la șapte metri.

Ștefania Lazăr bate jos, în stânga portarului, la indicațiile Victorinei Bora, iar Medvedova nu se mai poate opune. Este victorie pentru CSM Slatina, scor 17-16, la capătul unei răsturnări spectaculoase.

Antrenorul celor de la Dunărea Brăila, Florentin Pera a acuzat vehement arbitrajul, afirmând ca este viciere de rezultat, în timp ce Victorina Bora și-a felicitat jucătoarele pentru modul în care au luptat.De asemenea, a precizat ca echipa pe care o conduce a pierdut puncte pe erori de arbitraj, chiar în tur, pe terenul Brăilei, însă nu a comentat vreodată arbitrajul.

Jocul s-a încheiat în lacrimi pentru ambele tabere, însă ceea ce este important este că la CSM Slatina au fost de bucurie. Cu această victorie, ecuația menținerii în Liga Națională s-a simplificat mult.