CSM Slatina s-a impus, scor 2-0, cu Petrolul Potcoava, în ultimul meci oficial din 2021

Echipa de fotbal CSM Slatina s-a impus, scor 2-0, în ultimul meci oficial din 2021, susţinut contra celor de la Petrolul Potcoava. Golurile au fost marcate de atacantul Alexandru Popovici, în prima repriză. Meciurile rămase de disputat din cadrul sezonului regulat se vor relua în luna martie. Gruparea slătineană şi Viitorul Dăeşti sunt calificate matematic în play-off, înaintea disputării ultimelor trei etape, care vor avea loc în primăvară.

După victoria cu 6-0 obţinută pe terenul celor de la CSO Filiaşi, CSM Slatina s-a impus şi în meciul cu Petrolul Potcoava, de pe teren propriu, în cadrul unei ultime partide oficiale programate în acest an.

Golurile echipei slătinene au fost marcate de atacantul Alexandru Popovici. Doman a centrat în faţa porţii, iar Popovici, din alunecare, a reluat în poartă, în minutul 29. Tot el a majorat scorul în minutul 31. Trancă a pătruns în careu pe partea stângă, a driblat portarul şi a pasat în centrul careului, de unde Popovici, dintre fundaşii oaspeţi, a reluat în poarta goală.

Cu această victorie, CSM Slatina iernează pe locul al doilea în clasamentul seriei, la un punct de liderul Viitorul Dăeşti, care s-a impus la Horezu. Cele două formaţii, calificate deja în play-off, se vor întâlni în meci direct pe 12 martie, în prima partidă oficială din stagiunea de primăvară, când se vor mai disputa ultimele trei etape înaintea începerii play-off-ului.

În play-off vor evolua primele patru clasate şi se va juca tur-retur-tur, urmând ca primele două să participe la barajul de promovare în Liga a II-a. În acest moment, primele patru echipe sunt vVorul Dăeşti, CSM Slatina, CSM Alexandria şi Sporting Roşiori.