CSM Slatina obține prima victorie pe teren propriu, de o manieră clară, contra Gloriei Bistrița

Echipa de handbal CSM Slatina a învins de o manieră clară formația Gloria Bistrița, scor 22-18, la capătul unei partide dominate din primul până în ultimul minut. Cu o apărare agresivă, care a adus un procentaj extraordinar al Lăcrămioarei Stan, aceasta parând multe dintre lovituri, dar și cu o Clara Vădineanu care a surprins cu aruncările din linia de 9 metri, direct la vinclu, CSM Slatina nu a dat nicio șansă adversarelor. Gruparea pregătită de Victorina Bora obține astfel prima victorie pe teren propriu, după un meci senzațional.

Dacă în stagiunea trecută, mai ales în tur, CSM Slatina era victimă sigură aproape la fiecare meci, noul sezon vine cu o altă atitudine, alt joc, alte rezultate. CSM Slatina a demonstrat că se poate bate de la egal la egal cu orice echipă, ba mai mult a învins-o de o manieră categorică pe Gloria Bistrița, surclasând-o la toate capitolele.

Handbalistele pregătite de Victorina Bora s-au instalat din primul minut la conducere pe tabela de marcaj, dominând jocul de o manieră clară. Agresive în apărare, slătinenecele au luptat una pentru cealaltă pe tot parcursul partidei, la un moment dat având chiar cinci goluri peste Bistrița, 15-10, minutul 40. Cu o Lacrămioara Stan în zi de grație, care a parat multe dintre aruncări, CSM Slatina nu a cedat în niciun moment inițiativa, chiar dacă Bistrița a reușit în minutul 57 să mai reducă din diferență, scor 20-18.

Dacă în prima repriză Raluca Dăscălete a fost jucătoarea care a surprins cu aruncările din linia de 9 metri, în actul secund Clara Vădineanu a fost cea care și-a asumat acțiunile de atac. Astfel, în minutul 57, Clara Vădineanu a avut o nouă execuție imparabilă, ducând scorul la 21-18. A fost momentul în care nici adversarele n-au mai sperat. Lăcrămioara Stan a mai apărat o minge, iar pe atac Dăscalete a marcat cu o aruncare surprinzătoare, în ultimele secunde, stabilind scorul final, 22-18.

CSM Slatina a acumulat, astfel, șapte puncte în patru meciuri, aflându-se în prima parte a clasamentului.

Cele mai bune marcatoare au fost Dăscălete și Vădineanu, cu câte cinci reușite, dar și Ostase, cu patru goluri.

O altă surpriză plăcută în echipa slătineană este tânăra Elena Fulgoi. Deși pivot, aceasta a fost reprofilată extremă dreapta ca urmare a problemelor din lot, iar la un moment dat a apărut în joc apărător central, achitându-se bine de sarcini. De altfel, aceasta a marcat și două goluri, contribuind din plin la victorie.

Liga Națională se va întrerupe până pe 7 octombrie, ca urmare a acțiunii lotului național.