CSM Slatina, eliminată din Cupa României la lovituri de departajare, la capătul unui meci abordat cu jucătoarele care au evoluat mai puțin

Angrenată în lupta pentru salvarea directă, CSM Slatina a abordat meciul din 16-imile Cupei României cu jucătoarele care au evoluat mai puțin. SCM Gloria Buzău, formație ce deține tot 17 puncte în clasamentul Ligii Naționale, care va reveni în sala LPS Slatina pe 3 martie, pentru meciul direct, a fost adversara slătinencelor. Jocul s-a decis la lovituri de la 7 metri, după ce la finalul celor 60 de minute de joc tabela arăta 28-28.

CSM Slatina a pierdut in extremis meciul din debutul Cupei României, la lovituri de departajare, în condițiile în care a condus mare parte din meci.

Chiar dacă Victorina Bora a trimis pe teren jucătoarele care nu prea au evoluat în campionat, slătinecele au controlat partida, conducând chiar și la cinci goluri diferență. Gloria Buzău a preluat pentru prima dată conducerea în minutul 52, iar înainte cu două minute de final slătinencele se vedeau conduse la două goluri, scor 26-28.

Stoicănescu a redus din diferență, 27-28, Gloria Buzău pierde atacul, iar Slatina avea la dispoziție 30 de secunde pentru a egala. Cîrligeanu își asumă aruncarea, portarul formației oaspete parează, dar Fulgoi reușește să recupereze de pe semicerc, înscrie pentru 28-28 și trimite astfel meciul la lovituri de la 7 metri.

Este momentul în care la CSM Slatina debutează o jucătoare de 16 ani, de la LPS Slatina, Lucia Drăghici, care a deschis seria loviturilor în tabăra slătineană. Handbalista formată de Iulian Perpelea a punctat pe tabelă, însă ratarea a venit din partea uneia dintre cele mai experimentate jucătoare, Clara Vădineanu. Pentru CSM Slatina au mai marcat Stoicănescu, Dăscălete și Lazăr, însă echipa care a mers mai departe a fost Gloria Buzău care a fructificat toate cele cinci lovituri, scor 32-33.

CSM Slatina părăsește astfel prematur Cupa României, cel mai important obiectiv al echipei aflate sub comanda Victorinei Bora fiind salvarea directă.

Gruparea slătineană se va deplasa în weekend la Bistrița, pentru duelul cu formația din localitate.