CSM Slatina a încheiat cu o remiză albă meciul cu Ripensia Timişoara. Ianis Stoica a ratat în minutul 90+3 o ocazie uriaşă

După victoria cu Pandurii Târgu Jiu, CSM Slatina a încheiat la egalitate, scor 0-0, meciul cu Ripensia Timişoara, la capătul unei partide în care slătinenii nu au făcut deloc un joc rău, însă din păcate rezultatul nu-i ajută foarte mult. Ianis Stoica, care a avut câteva ocazii în acest meci, a irosit o oportunitate enormă în minutul 90+3.

Deşi a aliniat o echipă extrem de tânără, cu şase jucători născuţi 2000-2002, portarul Cătălin Preduţ fiind debutant la Liga a II-a, CSM Slatina, care venea după o victorie la Târgu Jiu, a făcut un joc bun şi cu Ripensia Timişoara, însă din păcate nu a reuşit să obţină toate cele trei puncte. Remiza albă nu o ajută aproape deloc, având în vedere că mai are de disputat doar trei partide din play-out-ul Ligii a II-a.

Slătinenii au început bine jocul, iar în minutul 2 Ianis Stoica a fost aproape de a deschide scorul cu o execuţie pe jos, dintr-o lovitură liberă, zonă centrală, însă balonul deviat a trecut milimetric pe lângă bară. Doman a prins şi el un şut bun, de la distanţă, însă fără să găseasc cadrul porţii, câteva minute mai târziu, pentru ca Ianis Stoica să fie din nou periculos în minutul 15. Lansat pe contraatac, tânărul atacant a şutat din interiorul careului peste poartă. Presiunea în careul oaspeţilor a continuat, iar slătinenii au cerut penalty la un henţ, în minutul 17, însă arbitrul a făcut semn că jocul poate continua. Câteva minute mai târziu, acelaşi Ianis Stoica este lansat pe contraatac de Doman, atacantul pătrunde în careu, cade în duelul cu un adversar, însă este sancţionat pentru simulare.

Actul secund a adus un joc pe contre, ambele echipe încercând să înscrie golul victoriei. Dacă pentru CSM Slatina trei puncte o menţineau cu şanse teoretice la salvare, Ripensia era sigură că evită locul retrogradabil direct înaintea disputării ultimelor meciuri.

Gruparea slătineană a avut o dublă ocazie în minutul 78, însă şuturile spre poartă ale lui Doman şi Stoica, în urma unui atac prelungit,  au fost respinse, ultimul în corner. În urma loviturii de colţ Manea a reluat cu capul din 5 metri pe lângă bară. Oaspeţii au ripostat prin Coulibaly, care a şutat de la distanţă în bară.

În prelungirile meciului, în minutul 90+3, Ianis Stoica a ratat o ocazie uriaşă de a aduce cele trei puncte. Singur cu portarul, acesta a şutat din 10 metri, lateral stânga, pe lângă poartă, jocul încheindu-se cu o remiză albă.

CSM Slatina va mai întâlni, în cele trei meciuri din play-out, Metaloglobus Bucureşti, în deplasare, farul Constanţa, pe teren propriu, şi Fotbal Comuna Recea, în deplasare, însă distanţa de 8 puncte faţă de Ripensia este greu de recuperat.