FOTO. AS Milcov pune Oltul pe harta fotbalului românesc

Fără nicio echipă în competiţiile organizate de FRF, AS Milcov reuşeşte să readucă judeţul Olt pe harta fotbalului românesc. Gruparea pregătită de Ionuţ Tache a învins pe terenul sintetic de pe Stadionul „1 Mai”, campioana judeţului Vâlcea, Viitorul Dăeşti, scor 2-0, reuşind astfel accederea în Liga a III-a.

Iubitorii fotbalului au luat cu asalt, sâmbătă după-amiază, terenul sintetic de pe Stadionul „1 Mai”, în ciuda căldurii infernale, la ora barajului de promovare fiind înregistrate peste 35 de grade Celsius.

Suporterii au înconjurat terenul, locurile în micuţa tribună cu gradene de lemn fiind limitate. Cei aproape 1.000 de spectatori au condus AS Milcov spre victorie.

După o primă repriză echilibrată, încheiată la egalitate, după ieşirea de la vestiare gruparea pregătită de Ionuţ Tache a deschis repede scorul. Căpitanul de echipă, Florin Tudor, a marcat un gol frumos cu o execuţie de la 18 metri, în minutul 47 al confruntării. Oaspeţii au alergat după egalare, lasând spaţii, ceea ce a adus numeroase ocazii în tabăra celor de la AS Milcov. După mai multe ocazii ratate, mijlocaşul Gabriel Precup a risipit emoţiile. Acesta a scăpat singur cu goalkeeper-ul Vlădoi şi a marcat pentru 2-0, cu o execuţie plasată, la colţul lung, din interiorul careului. Mădălin Ion a ratat o ocazie imensă de 3-0, după un contraatac rapid, însă promovarea era deja jucată. Fluierul de final al arbitrului a adus fiesta pe terenul sintetic de pe „1 Mai”, jucătorii sărbătorind performanţa minute bune la centrul terenului.

AS Milcov reuşeşte să treacă de barajul de promovare, după ce în urmă cu doi ani n-a avut nicio şansă în faţa celor de la Sporting Turnu Măgurele. Ultima echipă din judeţul Olt care a promovat în urma barajului a fost FC Balş, în 2014, însă aventura în Liga a III-a a fost extrem de scurtă, problemele financiare determinând-o să abandoneze competiţia organizată de FRF.

AS Milcov: Turianu, Burcea, Căpraru, Ciurea, Preda, Tudor, Precup, Ioniţă, Marin Florin, Amza, Iordache. Au mai jucat Mădălin Ion şi Rezeanu.