28 de persoane vor putea urma gratuit, în luna decembrie, cursuri de formare profesională, prin AJOFM Olt, dacă nu au un loc de muncă. De asemenea, cursurile poate fi urmate şi de cei care vor să se reorienteze din punct de vedere profesional.
La nivel judeţean, în luna decembrie, Agenţia Judeţeană
pentru Ocuparea Forţei de Muncă Olt îşi propune sa organizeze două programe de
formare profesională pentru 28 de persoane aflate în căutarea unui loc de
muncă.
Principalele meserii\ocupatii, în funcţie de numarul de participanţi, pentru care se vor organiza programe de formare profesională gratuite pentru şomeri sunt:
- Competenţe digitale de utilizare a tehnologiei informaţiei
ca instrument de învăţare şi cunoaştere
Pentru detalii, cei interesaţi se pot adresa Compartimentului Formare Profesională din cadrul Agenţiei Judeţene pentru Ocuparea Forţei de Muncă Olt, str. Prelungirea Crisan, nr.2, tel.0249/438595.