46 de permise reţinute, în weekend, pe drumurile din Olt

În acest weekend, polițiștii din județul Olt, au reţinut 46 de permise de conducere, cele mai multe pentru viteză. De asemenea, au fost aplicate sancţiuni contravenţionale în valoare de 140.000 de lei.

Polițiștii au intervenit la 146 de solicitări, dintre care 126 au fost semnalate prin 112. Au fost aplicate 454 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de peste 140.000 de lei. Ca măsuri complementare, au fost reținute 46 de permise de conducere – 24 pentru viteză excesivă, 5 pentru consum de alcool sau substanțe psihoactive și 17 pentru alte abateri. De asemenea, au fost retrase 16 certificate de înmatriculare și au fost constatate 11 infracțiuni rutiere.

În timpul acţiunilor, pe 26 iulie, la Brastavățu, poliţiştii au depistat un bărbat, de 58 de ani, conducând cu o alcoolemie de 1,50 mg/l alcool pur în aerul expirat. Acesta a refuzat prelevarea de probe biologice, fiind cercetat penal.

Tot pe 26 iulie, ora 19:40, la Pleșoiu, un tânăr de 28 de ani a fost depistat conducând deși avea permisul suspendat, iar pe 27 iulie, un bărbat de 41 de ani, cu permisul suspendat, a fost depistat conducând sub influența alcoolului (0,61 mg/l) în localitatea Curtişoara.  Și în acest caz, polițiștii au deschis dosar penal.