Au început înscrierile pentru cele 1.650 de posturi de soldat şi gradat profesionist, seria a III-a. În judeţul Olt, sunt disponibile locuri în cadrul a două unităţi militare din Caracal. Termenul limită de înscriere este 24 noiembrie.
Biroul de Informare-Recrutare din cadrul Centrului
Militar Judeţean Olt, structură specializată în cadrul Ministerului Apărării
Naţionale care se ocupă de informarea profesiei militare şi recrutarea candidaţilor
pentru cariera militară, aduce la cunoştinţa celor interesaţi că au început
înscrierile pentru cele 1650 de posturi de soldat/gradat profesionist, seria
III 2023.
În județului Olt sunt disponibile locuri la U.M. 01252 Caracal și la U.M. 02628 Caracal.
Când se depun dosarele:
-
termenul limită pentru probele de selecție este
29 noiembrie 2023;
-
termenul limită pentru examinarea medicală este
08 decembrie 2023;
-
termenul limită pentru întocmirea dosarelor este
21 decembrie 2023.
Pentru locurile disponibile în unitățile militare din județul Olt înscrierile se fac la unitațile beneficiare, iar pentru celelalte locuri disponibile scoase la concurs la nivel național, activitatea de recrutare se desfăşoară la sediul Biroului Informare-Recrutare din cadrul Centrului Militar Județean Olt, situat în Slatina, strada Drăgănești nr. 29; în zilele de luni, miercuri, joi şi vineri între orele 08:00– 16:00 și marţi între orele 08:00 – 18:00.
Informaţii suplimentare se pot obţine la telefoanele (BIR) 0249/412031 sau (OSU) 0249/431255.
Lista funcţiilor pentru care se organizează concurs, precum şi criteriile specifice de recrutare şi selecţie pentru fiecare armă, serviciu sau specialitate militară poate fi consultată la Biroul Informare-Recrutare din cadrul Centrului Militar Judeţean Olt, la U.M. 01252 Caracal și la U.M. 02628 Caracal.
Detalii suplimentare se găsesc şi pe internet, pe site–ul oficial al Ministerului Apărării Naţionale, la adresa www.mapn.ro. sau www.recrutare.mapn.ro.