Percheziții DNA la Spitalul Militar. Este vizată Florentina Ioniță, șefa unității

Procurorii DNA au făcut joi dimineață 19 percheziții, una dintre ele la Spitalul Militar „Carol Davila” din București, într-un dosar cu acuzații de corupție și abuz în serviciu.


DNA a transmis oficial că procurorii militari efectuează cercetări într-un dosar penal în care sunt vizate cadre medicale militare care sunt suspectate că au comis fapte de corupție în perioada 2020 - 2023.

„În cursul zilei de 16 octombrie 2025, ca urmare a obținerii autorizărilor legale de la instanța competentă, sunt efectuate percheziții domiciliare în 19 locații situate pe raza municipiului București și a județului Ilfov, dintre care una într-un birou aflat într-o instituție publică, restul reprezentând domiciliile unor persoane fizice”, precizează DNA într-un comunicat de presă.

Directoarea spitalului, vizată de anchetă

Faptele din dosar sunt de abuz în serviciu, complicitate la abuz în serviciu și uzurpare de calități oficiale. Vizate de percheziții sunt peste 17 persoane. Între ele se numără și Forentina Ioniță, directorul general al Spitalului Militar, și mai multe actuale și foste cadre militare, arată hotnews.ro.

Aceștia sunt suspectați că-și suplimentau veniturile prin plăți nelegale în proiecte europene, prin cumul de funcții și pontaje fictive.

Florentina Ioniță, numită în ianuarie 2014 la conducerea spitalului Militar Central, în perioada mandatului lui Traian Băsescu, este medic primar medicină internă, medic primar gastroenterologie, doctor în ştiinţe medicale.

Este general cu 2 stele, prima femeie general comandant al Spitalului Militar și o apropiată a generalului Cătălin Zisu, cercetat și el de DNA pentru abuz în serviciu într-un alt dosar, în legătură cu lucrările de extindere a cimitirului Ghencea Militar și locuri de veci date către persoane care nu îndeplineau condiţiile legale.

Florentina Ioniță a primit și mai multe distincții oferite de foștii președinți Klaus Iohannis și Traian Băsescu.

De fostul președinte Klaus Iohannis a fost decorată de trei ori: prima dată în 19 august 2015, cu Ordinul „Meritul Sanitar” în grad de „CAVALER”, cu însemn pentru militari.

De asemenea, a fost decorată în 29 noiembrie 2016 cu Ordinul Naţional „Serviciul Credincios” în grad de „OFIŢER” cu însemn pentru militari.

Ultima distincție i-a fost acordată în 29 noiembrie 2017, Ordinul Naţional „Steaua României” în grad de „CAVALER” cu însemn pentru militari.

Fostul președinte Traian Băsescu a decorat-o pe 12 noiembrie 2014, cu câteva zile înainte să plece de la Cotroceni, cu Ordinul Naţional „Serviciul Credincios” în grad de „CAVALER”, cu însemn pentru militari.