Politică

2020-09-28, 16:25:02

REZULTATE ALEGERI LOCALE 2020. PSD are 95 de primari, în Olt

Gazeta Nouă vă prezintă rezultatul scrutinului de duminică. Social-democraţii au câştigat fotoliile de primari, în 95 din cele 112 localităţi din judeţul Olt.

Slatina
Emil Moţ (PSD) – 49,74%, 12.529 voturi
Liviu Voiculescu (PNL) – 27,23%, 6.858 voturi
Marius Bălaşa (Pro România) – 9,43%, 2.376 voturi
Alina Scarlat (USR PLUS) – 4,03%, 1.016 voturi
Marian Daniel Costea (independent) – 2,79%, 703 voturi
Cristian Bircea (ALDE) – 2,03%, 512 voturi
Carlla Sora (PMP) – 1,79%, 452 voturi
Alexandra Ciocîrlan (PPU-SL) – 1,74%, 439 voturi
Valeriul Matei (PNR) – 1,20, 303 voturi

Caracal
Ion Doldurea (PSD) – 52,07%, 5.647 voturi
Cristian Conea (PNL) – 25,24%, 2.738 voturi
Octavian Stănescu (Pro România) – 18,32-5, 1.987 voturi

Balş
Cătălin Rotea (PSD -  Pro România) – 57,76%, 4.556 voturi
Mădălin-Ady Teodosescu (PNL PMP) – 34,83%, 2.747 voturi

Corabia
Iulică Oane (PSD) -49,95%, 3.065 voturi
George Ciucu (PNL USRL PLUS) – 31,83%, 1.953 voturi

Drăgăneşti-Olt
Marian Tudorică (PNL) – 54,67%, 2.919 voturi
Viorel Nădescu (PSD) – 37,67%, 2.011 voturi

Piatra-Olt
Nicuşor Rada (PSD) – 62,48%, 2.300 voturi
Emilian Păun (PNL) – 35,21%, 1.296 voturi

Potcoava
Manuel Enăchioaia (PSD) – 65,97%, 2.123 voturi
Florin Oprea (PNL) – 28,53%

Scorniceşti
Daniel Tudor (PNL) – 50,52%, 3.187voturi
George Brînaru (PSD) – 38,90%, 2.454 voturi

 Baldovineşti
Ion Enescu (PSD) – 78,30%, 498 voturi
Maria Buşe (PNL) – 16,67%, 106

Băbiciu
Florea Negrilă (PSD) – 76,87%, 1.057 voturi
Petre Barbu (PNL USR PLUS)  - 20,22%, 278 voturi

Bălteni
Tudor Marineaţă (PSD) – 52,20%, 521 voturi
Daniel Eremia (PNL) – 41,28%, 412 voturi

Bărăşti
Augustin Predel (PNL) – 52,38%, 595 voturi
Vergil Gealapu (PSD) – 47,62%, 541voturi

Bârza
Ion Anuţa (ALDE) – 53,30%, 734 votjuri
Marin Vlăduţ (PSD) – 30,21%, 416 voturi

Bobiceşti
Ilie Chitez (PSD) -  82,68%, 1.165 voturi
Ionuţ Preda (Pro România) – 7,74%, 109

Brastavăţu
Cici Oprea (PSD) – 63,91%, 1.307 voturi
Cristian Dobre (PNL) – 33,59%, 687 voturi

Brâncoveni
Ion Cheroiu (PSD) – 64,98%, 1.106 voturi
Florin Vînătoru (PNL) – 32,49%, 553 voturi

Brebeni
Marian Ivan (PSD) – 37,37%, 540 voturi
Florea Cîrstea (USR PLUS) – 30,03%, 434 voturi
Florea Petre (Pro România) – 14,95%, 216 voturi
Maria Andronie (PNL) – 13,01%, 188 voturi

Bucinişu
Radu Miltiade (PSD) – 52,81%, 752 voturi
Ionel Obretin (PNL) – 47,19%, 672 voturi

Călui
Constantin Rotaru (PSD) – 61,72%, 516 voturi
Marian Beşteleu (PNL) – 36,96%, 309 voturi

Cârlogani
Ion Văduva (PSD-ALDE) – 88,38%, 1.004
Dumitru Prioteasa (Pro România) – 7,13%, 81 de voturi

Cezieni
Dănuţ Guşatu (PSD) – 64,74%, 560 voturi
Sorin Popescu (PNL) – 35,26%, 305 voturi

Cilieni
Ionel Marancea (PSD) – 47,85%, 736 voturi
Laurenţiu Daşoveanu (PNL) – 27,83%, 428 voturi

Coloneşti
Nicolae Stan (PSD) – 89,60%, 948 voturi
Alexandru Şelaru (PMP) – 5,67%, 60 voturi

Corbu
Constantin Dinuţ (PSD) – 49,74%, 566 voturi
Gabriel Ilinca (PNL) – 47,89%, 545 voturi

Coteana
Ionuţ Dima (PSD) – 72,81%, 1.047 voturi
Florin Sfetcu (Pro România) – 22,74%, 327 voturi

Crâmpoia
Ionel Mirea (PSD) – 60,20%, 986 voturi
Paul Saitoc-Grigoroşcuţă (PNL) – 14,41%, 236 voturi

Cungrea
Cosmin Vlad (PNL) – 71,35%, 919 voturi
Alin Bălan (PSD) – 25,31%, 326 voturi

Curtişoara
Gheorghe Gănescu (PSD) – 90,32%, 2.071 voturi
Alexandru Neagoe –(PNL) – 8,90%, 204 voturi

Dăneasa
Nicolae Soare (PSD) – 67,86%, 1.303 voturi
Eugen Stănia (PNL) – 18,07%, 347 voturi

Deveselu
Ion Aliman (PSD) – 63,98%, 1.057 voturi
Dumitru Nică (PMP) – 23,49%, 388 voturi

Dobreţu
Marinel Traşcă (PSD) – 67,47%
Ioan Dăogaru (PNL) – 19,73%, 148 voturi

Dobrosloveni
Gheorghe Tudoraşcu (PSD) – 65,85%, 993 voturi
Alexandru Măceşanu (PNL) – 22,61%, 341 voturi

Dobroteasa
Ion Crăciunescu (PSD) – 90,17%, 697 voturi
Marin Gulineţ (Pro România) – 5,69%, 44 voturi

Dobrun
Aurel Bondrescu (PSD) – 85,81%, 653 voturi
Costel Moraru (PNL) – 13,53%, 103 voturi

Drăghiceni
Ovidiu Filip (PSD) – 53,55%, 626 voturi
Nicolae Murgu (PNL) – 32,51%, 380 voturi

Făgeţelu
Stelian Stoicescu (PSD) – 51,07%, 358 voturi
Mihai Turcu (PNL) – 31,24%, 219 voturi

Fălcoiu
Alexandru Petrişor (PSD) – 85,26%, 1.342 voturi
Radu Mărgeloiu (PNL) – 11,05%, 174 voturi

Fărcaşele
Viorel Vladu (PSD) – 49,96%, 1.198 voturi
Dorel Tudor (PNL) – 38,07%, 913 voturi

Găneasa
Dumitru Costea (PSD) – 77,98%, 1.615 voturi
Angela Popescu (PNL) – 15,26%, 316 voturi

Găvăneşti
Iulian Antonie (PSD) – 85,33%, 983 voturi
Marius Preda (PNL) – 14,67%, 169 voturi

Gârcov
Niculiţă Bobonete (PSD) – 65.24%, 747 voturi
Mihaela Nicolaescu (USR PLUS) -18,69%, 214 voturi

Ghimpeţeni
Dan Constantin Dobre (PSD) – 72,62%, 708 voturi
Marian Anghel (PNL) – 22,56%, 220 voturi

Giuvărăşti
Daniel Pană (PSD) – 85,47%, 906 voturi
Fănică Vîrdol (PNL) – 11,79%, 125 voturi

Gostavăţu
Marius Popescu (PSD) – 54,35%, 781 voturi
Constantin Mitrică (Pro România) – 16,01%, 230 voturi

Grădinari
Mihai Ioana (PSD) – 72,16%, 736 voturi
Gheorghe Şurlea (PNL) – 15,98%, 163 voturi

Marius Oprea (PMP) – 0,10%, un vot

Grădinile
Ion Dincă (PSD) – 78,92%
Tudor Marin (PNL) – 12,16%, 90 voturi

Grojdibodu
Viorel Căpriţă (PSD) – 62,25%, 836 voturi
Alexandru Ionescu (RE:Start România) – 15,26%, 205 voturi

Gura Padinii
Gicu Cranta (PSD) – 61,41%, 646 voturi
Janu Firoiu (PNL) – 37,64%, 396 voturi

Ianca
Mirel Pascu (PSD) – 54,65%, 1.064 voturi
Sorin Jianu (PNL) – 38,16%, 743 voturi

Iancu Jianu
Paulică Munteanu (PNL) – 70,13%, 1.324 voturi
Nicolae Chirţibuşi (PSD) – 15,79%, 298 voturi

Icoana
Gabriela Ancuţa (PSD) – 57,04%, 624 voturi
Valentin Miu (PNL) – 29,52%, 323 voturi

Ipoteşti
Constantin Necşuţ (Pro România) – 62,26%, 518 voturi
Ion Căpraru (PSD) – 31,61%, 263 voturi

Izbiceni
Marian Gulie (PSD) – 47,67%, 1.205 voturi
Gherghe Zăvăleanu (ALDE) – 41,65%, 1.053 voturi

Izvoarele
Florian Constantin (PSD) – 44,32%, 695 voturi
Florentin Şocherel (ALDE) – 32,33%, 507 voturi

Leleasca
Vasilică Selescu (Pro România) – 48,50%, 452 voturi
Marin Nicula (PSD) – 24,04%.

Mărunţei
Emil Popescu (Pro România) – 38,45%, 756 voturi
Alexandru Becheanu (PSD) – 31,89%, 627 voturi

Mihăeşti
Constantin Dobriţa (PNL) – 83,31%, 744 voturi
Florin Ciucardel (PSD) – 10,19%, 91 voturi

Milcov
Marin Dorobanţu (PSD-ALDE) – 58,15%, 660 voturi
Adrian Militaru (PNL) – 39,65%, 450 voturi

Morunglav
Nicolae Cărămizaru (PNL) – 45,37%, 549 voturi
Ion Stanciu (PSD) – 44,05%, 533 voturi

Movileni
Ion Sorin Toma (PSD) – 71,98%, 1.313 voturi
Marian Călin (PNL) – 17,43%, 318 voturi

Nicolae Titulescu
Gheorghe Tiutiu (PSD) – 73,17%, 480 voturi
Constantin Dincă (PMP) – 9,45%, 62 voturi

Obârşia
Tudor Udrea (PSD) – 61,08%, 893 voturi
Tudor Neţoi (PNL)  - 26,68%, 390 voturi

Oboga
Tudor Matei (PSD) – 94,47%, 888 voturi
Ştefan Munteanu (PNL) – 3,40%, 32 voturi

Oporelu
Valerin Ion Burciu (PSD) – 50,66%, 425 voturi
Ion Predescu (PNL) – 38,74%, 325 voturi

Optaşi Măgura
Marin Scurtu (PSD) – 89,63%, 605 voturi
Florea Rotaru (PNL) – 8,44%, 57 voturi

Orlea
Viorel Oiţă (PSD) – 82,03%, 945 voturi
Lucian Şişcu (PNL) – 15,36%, 177 voturi

Osica de Jos
Marian Pistol (PSD) – 81,86%, 740 voturi
Nicolae Amzu (Pro România) – 12,72%, 115 voturi

Osica de Sus
Cezar Filip (PSD) – 49,05%, 1.134 voturi
Răducu Şurlan (PNL) – 48,18%, 1.114 voturi

Pârşcoveni
Dănuţ Matei (PSD) – 49,19%, 845 voturi
Marian Matei (PNL) – 48,89%, 840 voturi

Perieţi
Răzvan Rada (PSD) – 40,33%, 461 voturi
Antolie Preoteasa (PNL) – 32, 11%, 367 voturi

Pleşoiu
Valeriu Măndescu (PSD) – 62,37%, 1.122 voturi
Iulian Preda (Pro România) – 20,01%, 360 voturi

Poboru
Iulian Bărăscu (PSD) – 54,99%, 628 voturi
Marin Rizescu (PNL) – 45,01%, 514 voturi

Priseaca
Ion Ioniţă (PNL) – 46,83%, 451 voturi
Florea Gheorghe (PSD) – 39,98%, 385 voturi

Radomireşti
Nicuşor Sîia (PSD) – 66,62%, 878 voturi
Ioan Răduca (PNL) – 16,08%, 212 voturi

Redea
Dan Bălă (PSD) – 65,09%, 1.113 voturi
Sorin Ciocîrlie (PNL) – 34,91%, 597 voturi

Rotunda
Vergil Sîrbu (PSD) – 52,44%, 667 voturi
Petrişor Sanda (ALDE) – 29,56%, 376 voturi

Rusăneşti
Alexandru Chirea (PSD) – 55,97%, 1.299 voturi
Adrian Mulţescu (PNL) – 39,42%, 915 voturi

Sâmbureşti
Iulian Preda (PSD) – 91,92%, 671 voturi
Gheoghe Ciucă (PNL) – 8,08%, 99 voturi

Sârbii Măgura
Lucian Tănase (PSD) -  68,31%, 720 voturi
Florea Niculae (PNL) – 25,90%, 273 voturi

Scărişoara
Dan Iacob (PNL) – 45,74%, 724 voturi
Liviu Tiugan (PSD) – 35,25%, 558 voturi

Schitu
Marian Lunganu (PSD) – 60,44%, 880 voturi
Marian Roşca (PNL) – 31,25%, 455 voturi

Seaca
Marian Băluţă (PSD) – 49,51%, 454 voturi
Paul Preda (PNL) – 21,59%, 198 voturi

Slătioara
Savu Ungureanu (PSD) – 47, 25%, 764 voturi
Mihai Corcău (PNL) – 34,88%, 564 voturi

Spineni
Dănuţ Şărpău (PSD) – 75,43%, 740 voturi
Constantin Din (Pro România) – 163 voturi

Sprâncenata
Marin Mihăeşteanu (PSD) – 52,28%, 618 voturi
Stan Danciu (PNL) – 42,98%, 508 voturi

Stoeneşti
Alexandru Damian (PSD) – 87,72%, 943 voturi
Dorina Geagînă (PNL) – 12,28%, 132 voturi

Stoicăneşti
Marius Preoteasa (PSD) – 57,21%, 710 voturi
Livius Vieru (PNL) – 42,79%, 531 voturi

Strejeşti
Constantin Vizantie (PSD) – 50,76%, 932 voturi
Marian Speriatu (PNL) – 39,27%, 721 voturi

Studina
Marian Vasile (PNL) – 83,92%, 1.206 voturi
Constantin Şerban (ALDE) – 6,33%, 91 voturi

Şerbăneşti
Mugurel Breoi (PSD) – 56,04%, 802 voturi
Marian Neaga (PNL) – 20,20%, 289 voturi

Şopârliţa
Marijana Trepăduş (PNL) – 62,80%, 525 voturi
Cristinel Neagu (PSD) – 34,45%, 288 voturi

Ştefan cel Mare
Viorel Măgureanu (PSD) – 47,43%, 516 voturi
Rudi Bugă (PNL) – 45,86%, 499 voturi

Tătuleşti
Dan Vasile (PSD) – 35,55%, 305 voturi
Tudor Cosmin Gheorghe (Pro România) – 35,31%, 303 voturi

Teslui
Mihăiţă Lăzărescu (PSD) – 57,71%
Constantin Bădescu (PNL) – 35,35%, 484 voturi

Tia Mare
Virgil Gulie (PSD) – 66,46%, 1.401 voturi
Florentin Stoian (USR PLUS) – 20,45%, 431 voturi

Topana
Gheorghe Barbu (PSD) – 81,96%, 459 voturi
Gheorghe Iorga (PNL) – 11,79%, 66 voturi

Traian
Ilie Crîmu (PSD) – 62,88%, 957 voturi
Marian Negrilă (PNL) – 35,15%, 535 voturi

Tufeni
Eugen Şotae (PSD) – 53,31%, 766 voturi
Ovidiu Ivaşcu (PNL) – 25,68%, 369 voturi

Urzica
Ion Spiridon (PNL) – 85,67%, 933 voturi
Aurel Jianu (PSD) – 11,94%, 130 voturi

Valea Mare
Daniel Iancu (PSD) – 72,87%, 1.324 voturi
Gheorghe Ristea (PNL) – 18,16%, 330 voturi

Vădastra
Sorin Rădulescu (PSD) – 82,84%, 695 voturi
Ionel Cococi (PNL) – 14,30%, 120 voturi

Vădăstriţa
Marin Ciupitu (PNL) – 34,56%, 546 voturi
Paul Ciucă (PSD) – 31,01%, 490 voturi

Văleni
Ion Şofaru (PSD) – 55,91%, 795 voturi
Matei Brăgaru (PNL) – 40,86%, 581 voturi

Vâlcele
Alexandru Taifas (PSD) – 59,57%, 887 voturi
Cornel Gherghe (PNL) – 39,15%

Verguleasa
Valentin Piciu (PSD) – 78,98%, 1.037 voturi
Marcel Safta (ALDE) – 7,02%, 92 voturi

Vişina
Marian Mihail Stănescu (PSD) – 65,92%, 969 voturi
Bogdan Cruşoveanu (PNL) – 19,73%, 290 voturi

Vişina Nouă
Florin Ţol (PSD) -50,60%, 593 voturi
Ionel Savu (PNL) – 49,40%, 579 voturi

Vitomireşti
Robert Rotea (PSD) – 71,83%, 747 voturi
Gheorghe Ene (PNL) – 19,62%, 204 voturi

Vlădila
Marian Tocea (PSD) – 73,45%, 653 voturi
Victor Răducanu (ALDE) – 18,34%, 163 voturi

Voineasa
Liviu Anuţa (PSD) – 80,10%, 1.002 voturi
Paul Barbu (PNL) – 19,90%, 249 voturi

Vulpeni
Paul Mandea (PSD) – 63,77% voturi, 757 voturi
Ştefan Tănăsescu (PMP) – 19,97%,  237 voturi

Vultureşti
Gheorghe Treanţă (PSD) – 48,07%, 560 voturi
Dumitru Rădulescu (Pro România) – 30,73%, 358 voturi

Comentarii

Redacţia

2020-09-28 16:25:02

Conținutul website-ului www.gazetanoua.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea Gazeta Nouă. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa office@gazetanoua.ro

loading...