FOTO&VIDEO. CSM Slatina câştigă dramatic cu Măgura Cinsădie şi urcă pe loc de baraj

Echipa de handbal CSM Slatina obţine o victorie extrem de importantă în meciul de pe teren propriu cu Măgura Cisnădie, scor 25-24, după un final de joc incendiar. Conduse mai tot timpul pe tabelă, la o diferenţă chiar de 7 goluri, slătinencele au avut o revenire explozivă în a doua parte a reprizei secunde şi s-au impus in extremis, în ultimele secunde, golul victoriei fiind marcat de Rebeca Necula. Cu această victorie, CSM Slatina părăseşte locul retrogradabil direct, aflându-se pe poziţia a 12 în clasament, care duce la baraj, însă are un avantaj minim de doar un punct peste HC Zalău, pe care va trebui să o învingă în meciul direct, de la Slatina, programat peste două etape.

Victorie mare pentru CSM Slatina care ia o gură de oxigen în lupta pentru salvarea de la retrogradare. Handbalistele pregătite de Adrian Chiruţ s-au impus la un gol, scor 25-24, contra celor de la Măgura Cisnădie, la capătul unei partide în care finalul a fost unul incendiar.

Conduse la un moment dat chiar la 7 goluri, slătinencele au avut o revenire spectaculoasă în a doua parte a reprizei secunde. Contraatacuri rapide, apărare sigură, handbal în viteză şi multă dorinţă le-au readus în joc, iar în în minutul 59 reusesc să egaleze, scor 24-24. Adversarele ratează pe atac, iar Slatina avea la dispoziţie trei secunde pentru a marca golul victoriei. Mingea este repusă rapid la Rebeca Necula, care ia acţiunea pe cont propriu şi înscrie golul de trei puncte, declanşând bucuria în tabăra slătineană.

Cu această victorie, CSM Slatina urcă pe locul al doisprezecelea, care duce la baraj, cu un avans de un punct peste HC Zalău, care a remizat la Târgu Jiu, 22-22. Salvarea nu este însă jucată, având în vedere că Zalăul va mai întâlni, în partidele rămase de disputat, printre alte formaţii şi pe ultima clasată, CSM Galaţi. Aşadar, duelul cu HC Zalău, de pe data de de 24 aprilie, de la Slatina, va fi capital în lupta pentru evitarea locului retrogradabil. După confruntarea cu Zalăul lui Gheorghe Tadici, handbalistele pregătite de Adrian Chiruţ îşi vor înfrunta fostul tehnician, pe Victorina Bora, pe terenul celor de la CS Dacia Mioveni.