Femeia care şi-a abandonat bebeluşul, cercetată pentru rele tratamente aplicate minorului

Femeia de 40 de ani, infirmieră la Spitalul Balş, este cercetată de procurori pentru rele tratamente aplicate minorului, după ce şi-a lăsat bebeluşul de doar trei zile într-o cutie de carton, într-o casă nelocuită.

Potrivit purtătorului de cuvânt al Parchetului de pe lângă Judecătoria Balș, Mihaela Dicanu, mama bebelușului abandonat mai are acasă doi copii.

„S-a dispus o anchetă in rem pentru rele tratamente aplicate minorului. Față de femeie se va dispune și o expertiză medico-legală pentru a se vedea dacă a avut discernământ, dacă i-a fost afectat discernământul”, a declarat, pentru Mediafax, Mihaela Dicanu, purtător de cuvânt Parchetul de pe lângă Judecătoria Balș.

Bebelușul de doar 3 zile a fost abandonat într-o cutie din carton și găsit de un localnic din Morunglav, care a anunțat Poliția. Nou-născutul era în viață, îmbrăcat şi învelit cu o pătură.

Pentru că a stat foarte mult în frig, bebeluşul are membrele inferioare afectate de degerături, astfel că medicii slătineni au decis transferul la Spitalul Craiova.