CSM Slatina pierde duelul cu CSA Steaua Bucureşti, la capătul unei partide cu două reprize diametral opuse

CSM Slatina a pierdut, scor 1-2, jocul de pe teren propriu, cu CSA Steaua Bucureşti, la capătul unei partide în care cu mai mult curaj ar fi putut obţine un egal. Tracul de debut i-a costat în primele 45 de minute, însă slătinenii şi-au revenit în repriza a doua când au pus presiune pe adversar, au marcat, iar cu mai multă şansă puteau chiar egala, adversarii tremurând serios pentru cele trei puncte.

Jucătorii grupării slătinene au început temători meciul, iar în minutul 13 oaspeţii au deschis scorul prin Adrian Popa, fotbalist care de-a lungul carierei a bifat meciuri în Champions League şi Europa League. Mijlocaşul Stelei a marcat cu o execuţie de la 30 de metri, aproape de vinclul porţii apărate de Pop. Oaspeţii au majorat în minutul 24 prin Chipirliu, care a marcat cu un şut din interiorul careului, după o centrare de pe dreapta, stabilind astfel scorul pauzei.

Slătinenii au arătat altceva în actul secund. Mult mai curajoşi, determinaţi şi angrenaţi la efort, jucătorii slătineni au pus stăpânire uşor, uşor pe meci, iar în minutul 73 au reuşit să marcheze. Remus Trancă pătrunde în careu pe dreapta, centrează bine în 6 metri, Neicu, aflat în poziţie bună nu reuşeşte să reia, însă mingea ajunge la Cătălin Doman, care trimite în poartă.

CSM Slatina a continuat să pună presiune pe adversar, iar în minutul 85 Cristinel Dinu, care în meciul cu Concordia Chiajna a înscris cu o execuţie superbă a fost din nou aproape de un gol spectaculos. Şutul său din marginea careului a trecut milimetric peste transversală.

Slătinenii au continuat să spere la egalare, au dominat, iar în minutul 89, Dorin Toma scoate eliminarea unu jucător, sancţionat cu al doilea galben, pentru oprirea unui contraatac. Deşi, slătinenii au mai avut câteva ocazii, nu au reuşit să dea lovitura decisivă, printre multele fragmentări ale jocului, trasul de timp al steliştilor enevându-l inclusiv pe Daniel Opriţa, care şi-a criticat jucătorii la finalul partidei.

CSM Slatina ocupă, înainte disputării meciului Dinamo Bucureşti-Oţelul Galaţi, locul şase, cu trei puncte obţinute în meciul cu Concordia Chiajna, din prima etapă. Runda viitoare, gruparea pregătită de Daniel Oprescu va întâlni, în deplasare, Gloria Buzău, partida fiind programată pe 20 august, de la ora 13.00.

Meciul cu CSA Steaua Bucureşti a adus în tribună un public numeros, aproximativ 4.000 de persoane fiind prezente pe stadion. Jocul a adus şi un incident nedorit, galeria oaspeţilor încercând să escaladeze gardurile, însă forţele de ordine au restabilit liniştea.

CSM Slatina: Ionuț Pop - Ionuț Mitran, Alexandru Sălcianu, Marian Manea, Alin Pisaru - Marian Șerban, Dorin Toma - Cristinel Dinu, Cătălin Doman, David Oprescu - Alexandru Popovici

Rezerve: Cătălin Preduț, Robert Gherghe, Marius Neicu, Alexandru Dinu, Remus Trancă, radu Necșulescu, Constantin Radu, Andrei Trașcu, George Leață

Antrenor: Daniel Oprescu

CSA Steaua: David Dincă - Laurențiu Corbu, Walace Da Silva, Costinel Gugu, Stephan Drăghici - Cristian Balgiu, Rareș Enceanu , Adrian Popa, Ștefan Bodișteanu - Remus Chipirliu, Tsevetelin Chunchunkov

Rezerve: Horia Iancu, Mădălin Mihăescu, Sima Alexandru, Adrian Ilie, Emilian Pacionel, Ștefan Pacional, Alexandru Sabău, Darius Oroian, Atanas Trică

Antrenor: Daniel Oprița