Muncitorii care lucrează la rețeaua de apă și canalizare din Brebeni primesc apă, cafea și masa de prânz din partea primarului Florin Cîrstea și a localnicilor.
Marius Oprescu, președintele Consiliului Județean Olt, a clarificat modul în care s-a făcut achiziţia microbuzelor electrice pentru elevi, cu finanţare prin PNRR, arătând că proiectul a fost gestionat în integralitate de Ministerul Educaţiei. Coincidenţa face ca acest minister să fie condus de ani buni de PNL, partid al căror reprezentanţi de la nivel local s-au trezit să arunce, în stânga şi în dreapta, cu acuzaţii politicianiste.
Consiliul Județean Olt inaugurează joi, 14 august 2025, un nou corp de clădire în cadrul Spitalului de Psihiatrie Cronici Schitu Greci, destinat găzduirii a două secții moderne: Secția III – Gerontopsihiatrie și Secția IV – Adicții Post Cură. Evenimentul va începe la ora 9:30, în sala de ședințe a unității medicale, și va fi onorat de prezența Ministrului Sănătății, Alexandru Florin Rogobete.
Bogdan Miu, tânăr atacant promițător al CSM Slatina, a fost exclus inexplicabil din echipă pentru a face loc străinilor cu salarii mari, părinții săi intervenind pentru a-l muta în Liga 3, în timp ce este urmărit de cluburi din Italia și Suedia și eligibil pentru naționala Ucrainei. Cei doi slătineni s-au văzut nevoiţi să plătească 9.500 lei către club, contravaloarea grilei de formare a jucătorului.
Polițiștii din cadrul Biroului pentru Protecția Animalelor s-au sesizat din oficiu cu privire la faptul că un bărbat de 34 de ani, din comuna Cezieni, deține la locuință 13 exemplare canine care ar fi tinute necorespunzător. Patrupedele au fost plasate într-un adăpost din Dolj, iar bărbatul s-a ales cu o amendă de 12.000 de lei
Vegetaţia uscată din zona Barajului de peste Olt de la Slătioara arde cu intensitate. Pompierii militari nu pot ajunge cu autospecialele în proximitatea flăcărilor.
UPDATE: Au fost suplimentate forţele de intervenţie. Incendiu puternic de vegetaţie, în localitatea Cungrea. Flăcările au cuprins pădurea şi s-au extins şi la casele oamenilor. Vântul face ca focul să se extindă cu repeziciune.
Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a anunţat, luni, care sunt condiţiile care trebuie îndeplinite ca PSD să revină la şedinţele coaliţiei. Adoptarea unui pachet de eliminare a privilegiilor trebuie rezolvată înainte de discuţiile pentru cel de-al doilea pachet de măsuri de reducere a deficitului avute în vedere. În plus, crede Grindeanu, „este absolut necesar să vorbim despre continuarea investiţiilor”.
Sunt deja două evenimente sângeroase petrecute în aceeaşi zonă a Slatinei, municipiu reşedinţă de judeţ, în mai puţin de două luni. Unul soldat cu moartea unui bărbat de 47 de ani, celălalt cu rănirea gravă a unui alt bărbat, de 53 de ani. Ambele evenimente au un numitor comun, agresorii s-au folosit de obiecte tăietoare (briceag, cuţit) când şi-au atacat victimele. Ambii agresori sunt bărbaţi tineri, de 25 şi 24 de ani.