Polițiștii au reținut, în perioada 17-19 noiembrie, 49 de permise de conducere, dintre acestea 27 au fost reținute pentru depășirea vitezei legale cu mai mult de 50 de km/h, 8 pentru conducerea unui vehicul sub influența alcoolului, iar 14 pentru alte abateri la regimul rutier. Un şofer, din Ianca, a fost prins în trafic conducând cu o alcoolemie de 0,86 mg/l, în timp ce un tânăr, de 18 ani, a fost prins conducând în Slatina, fără a deţine permis de conducere
În perioada 17-19 noiembrie polițiștii au aplicat 586 de
sancțiuni contravenționale, în valoare de peste 170.000 de lei. Ca măsură
complementară a abaterilor constatate la regimul rutier, au fost reţinute 49 de
permise de conducere, dintre acestea 27 au fost reținute pentru depășirea
vitezei legale cu mai mult de 50 de km/h, 8 pentru conducerea unui vehic sub
influența alcoolului, iar 14 pentru alte abateri la regimul rutier.
De asemenea, au fost reținute 16 certificate de înmatriculare pentru conducerea unor autovehicule având defecțiuni tehnice sau pentru neîndeplinirea unor obligații legale, fiind constatate și 12 infracțiuni la regimul rutier.
Tânăr, din Slatina, la volan fără permis
Întrucât acesta emana halenă alcoolică, a fost testat cu aparatul etilotest, rezultând o valoare de 0,86 mg/l alcool pur în aerul expirat.
În cauză, polițiștii au întocmit un dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe.
De asemenea, la data de 18 noiembrie a.c., în jurul orei 19:50, polițiștii din cadrul Poliției orașului Drăgănești-Olt au oprit pentru control, pe srada Comănencelor, din orașul Drăgănești-Olt, un autoturism condus de un tânăr de 30 de ani, din localitate.
În urma verificărilor efectuate în bazele de date ale Poliției Române, s-a constatat faptul că tânărul avea dreptul de a conduce autovehicule pe drumurile publice suspendat.
În cauză, polițiștii au întocmit un dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul fără permis de conducere.