Direcţia Regională de Drumuri şi Poduri (DRDP) Craiova a câştigat definitiv procesul pentru rezilierea contractului de reabilitare a drumul naţional DN 67B Scoarţ-Piteşti, care trece şi prin judeţul Olt. Decizia în instanţă vine la 13 ani de la câştigarea contractului, perioadă în care drumul s-a deteriorat.
Directorul regional al DRDP Craiova, Cosmin Călin, a declarat că sunt pregătite actele pentru a lansa în licitaţie proiectarea şi execuţia proiectului. El a adăugat că timp de 13 ani nu s-a întâmplat nimic cu acest drum.
„După 13 ani de la câștigarea contractului, timp în care nu s-a întâmplat nimic pe acest drum, nici măcar proiectul tehnic de execuție nu a fost întocmit, și după mai multe încercări de reziliere, astăzi DRDP Craiova a câștigat definitiv procesul ce permite rezilierea acestui contract.
A fost un proces dificil, cu multe termene, dar juriștii noștri au reușit performanța de a învinge avocații constructorilor, avocați specializați în astfel de litigii.
Avem pregătite actele să lansăm în licitație actualizarea documentației tehnice , în baza expertizei realizate de CNAIR, urmând să lansăm în licitație proiectare+execuție. Pentru a preveni o nouă blocare a acestui proiect, vom propune ca cei 188 de km să fie împărțiți în mai multe loturi”, a transmis Cosmin Călin.