Un restaurant, din Slatina, a fost depistat de către inspectorii ITM Olt cu şase persoane care lucrau fără forme legale. Societatea, din Argeş, cu punct de lucru în municipiul Slatina, a fost amendată cu 120.000 de lei, câte 20.000 de lei pentru fiecare persoană depistată. Tot în timpul controalelor derulate în octombrie, o societate din Tufeni, din domeniul transportului, a fost amendată cu 20.000 de lei.
Inspectorii de muncă, din cadrul ITM Olt, au identificat
în luna octombrie, şapte persoane care desfășurau muncă nedeclarată
Şase persoane au fost găsite la la un restaurant din Slatina, iar o persoană la un angajator din Tufeni - transporturi). Celor doi angajatori le-au fost aplicate amenzi în valoare de 140.000 lei.
De asemenea, în urma verificărilor efectuate la angajatorii din judeţ, în luna octombrie au fost identificate peste 299 deficiențe pentru care s-au dispus măsuri de remediere, cele mai frecvente fiind:
• neplata
lunară a drepturilor salariale la data înscrisă în contractul individual de
• muncă;
• neacordarea
repausului saptămânal și a concediului de odihnă;
• netransmiterea
la termen, în Registrul General de Evidență a Salariaților, a contractelor individuale de muncă și a
modificărilor acestora;
• neîncheierea
în formă scrisă a contractelor individuale de muncă;
• neacordarea
și neverificarea folosirii echipamentului individual de protecție;
• neefectuarea
controlului medical periodic,