România se împarte în două viteze când vine vorba de infrastructura sportivă, iar diferența dintre județele vecine, Argeș și Olt, devine tot mai vizibilă. În timp ce la Pitești autoritățile au trecut la fapte, marcând startul oficial al lucrărilor pentru o arenă ultramodernă, la Slatina, proiectul noului stadion a rămas suspendat în sfera promisiunilor electorale. Deși primarul Mario De Mezzo garanta în campanie că municipiul va beneficia de o astfel de investiție, realitatea din teren arată un blocaj total.
- Start oficial pe șantierul arenei „Nicolae Dobrin”
Vestea momentului vine din Trivale, acolo unde mitul legendarului Nicolae Dobrin va fi onorat printr-o construcție la standarde internaționale. Compania Națională de Investiții (CNI) a anunțat că birocrația a luat sfârșit, iar utilajele intră pe teren. Predarea amplasamentului către constructor reprezintă garanția că proiectul are finanțare și calendar de execuție ferm.
„Astăzi, la ora 11:00, Compania Națională de Investiții a predat amplasamentul asocierii Construcții Erbașu (Leader), Terra Gaz Construct SRL în prezența furnizorilor de utilități. Acesta este momentul care marchează începerea efectivă a lucrărilor la stadionul «Nicolae Dobrin»”, au anunțat reprezentanții CNI, joi, printr-o postare pe Facebook.
Investiția este una majoră și are un orizont de timp clar stabilit, piteștenii urmând să se bucure de noua arenă în aproximativ doi ani.
„Contractul are un termen de execuție de 26 de luni iar în perioada următoare constructorul va organiza șantierul, va mobiliza utilajele și va amenaja platforma necesară desfășurării lucrărilor. Acesta este primul pas concret spre un stadion modern, construit la standarde internaționale, demn de istoria și suporterii săi, pe locul arenei care a scris istorie și a purtat numele legendarului Nicolae Dobrin”, a mai transmis CNI.
- La Slatina, investiția a rămas la stadiul de promisiune electorală
În contrast puternic cu efervescența de la Pitești, la Slatina domnește liniștea peste proiectele de infrastructură sportivă. Deși actualul edil, Mario De Mezzo, a marșat puternic în campania electorală pe ideea construirii unui nou stadion municipal și a finalizării sălii de sport, la un an distanță, nimic concret nu s-a întâmplat. Mai mult, voci din opoziție susțin că proiectul este ca și abandonat.
Președintele interimar al PSD Slatina, deputatul Marius Iancu, suţinea că prioritățile actualei conduceri sunt cu totul altele decât dezvoltarea bazei materiale a sportului slătinean.
„De Mezzo n-are de gând să facă să nici stadionul, nici sala de sport. Stadionul, în primul rând, cred că nu mai are pentru ce să-l facă. A reuşit să ducă echipa…”, a declarat Marius Iancu, făcând referire la situația incertă a echipei locale de fotbal.
Liderul social-democrat a criticat nu doar lipsa investițiilor în infrastructură, ci și modul în care este gestionat Clubul Sportiv Municipal (CSM) Slatina. Acesta acuză o politizare excesivă a structurilor de conducere și o risipă a banului public, în detrimentul performanței și al construcțiilor promise.
„Dar am înţeles că s-au dublat, triplat cheltuielile, niște salarii… La CSM am înţeles că s-au făcut locuri numai de conducere pentru a satisface acoliţii sau clica politică din jurul primarului. Primarul nostru dovedeşte incompetenţă. Este incompetent. Nu mai spun că este şi mincinos, dacă mă gândesc la alte promisiuni”, a declarat Marius Iancu.