VIDEO. CSM Slatina, victorie cu Filiaşi. Ce a declarat Ovidiu Burcă

Echipa de fotbal CSM Slatina s-a impus, scor 2-0, în meciul de pe teren propriu cu CSO Filiaşi, formaţie care este revelaţia Cupei României, după ce a eliminat echipa din Liga I, UTA Arad, obţinând astfel calificarea în optimi. Golurile echipei slătinene au fost marcate de atacantul Alexandru Popovici, în minutele 60 şi 83.

Primele 45 de minute, s-au încheiat la egalitate, 0-0, după două ocazii uriaşe în dreptul slătinenilor. Doman a recuperat un balon la 16 metri, pătrunde în care şi trimite, pe lângă portarul ieşit în întâmpinare, în dreapta, pentru Popovici, care este împiedicat de fundaşul oaspeţilor să ajungă la balon, însă arbitrul nu dictează penalty-ul clar (min. 10). O ratare incredibilă l-a avut protagonist, în minutl 34 pe Alexandru Popovici, cel care în actul secund urma să reuşească „dubla”. Atacantul slătinenilor primeşte o minge în adâncime, îşi face balonul cu capul şi pătrunde în careu, driblează portarul, însă trimite în bară, cu poarta goală.

Câteva schimbări la pauză, au menţinut gruparea slătineană în continuare concentrată să obţină victoria, iar în minutul 60, Popovici a adus deschiderea scorului. Acţiune prelungită de atac, David Oprescu preia la 16 metri şi îl găseşte cu o pasă pe Popovici, care trimite în partă, din interiorul careului, lateral dreapta.

Popovici aduce liniştea în meci în minutul 83, când înscrie după o fază similară marii ratări din prima repriză. Necşulescu trimite o pasă în adâncime, Popovici preia, pătrunde în careu şi driblează portarul, însă de data aceasta nu mai ratează, aducând avantajul, scor 2-0.

Meciul a fost unul disputat, pe contre, însă, cu toate acestea, oaspeţii au avut o singură ocazie notabilă, în minutul 44, însă şutul lui Pencea a fost scos de goalkeeper-ul Preduţ.

Runda viitoare, CSM Slatina va întâlni, în deplasare, Petrolul Potcoava.

CSM Slatina: Preduţ, Abel Stan, Manea, Sălceanu, Pisăru, Cincă (min. 45 Marius Grigore), Dorin Toma, David Oprescu, Rareş Deta (min. 45 Radu Constantin), Cătălin Doman(min. 50 Radu Necşulescu), Alexandru Popovici (min. 88 Marius Neicu.)