Clasare pe podium la Cupa României pentru tenismena din Slatina Andreea Jifcu

Tenismena din Slatina, Andreea Jifcu, s-a clasat pe un loc de pe podium la Cupa României Tineret, trofeul cel mare fiind ridicat de Elena Zaharia, la feminin, și Horia Ursuț, la masculin.

Finalul competiției din Dumbrăvița a adus noi câștigători, sportivi care s-au îndreptat spre podium odată cu rezultatele meciurilor din grupe și tabloul principal, potrivit Federaţiei Române de Tenis de Masă.

Elena Zaharia a cucerit medalia de aur după meciul contra Biancăi Mei-Roșu, scor 4-1, într-o reeditare a finalei de la Cupa României Seniori, iar Horia Ursuț s-a clasat pe primul loc, după finala cu Paul Szilaghi, scor 4-0.

Andreea Jifcu a reuşit să se claseze pe locul 3. Performanțele recente ale Andreei Jifcu: 2022 Campionatul European U15: aur (echipe); 2022 Campionatul Mondial U15: bronz (echipe).