Accidentul s-a petrecut în jurul orei 4.00, pe DJ 546A, în afara localităţii Crâmpoia, în evenimentul rutier fiind implicat un singur autoturism. La faţa locului s-au deplasat un echipaj de descarcerare, o ambulanţă SMURD şi trei echipaje de la Serviciul de Ambulanţă. Echipele specializate au găsit autoturismul răsturnat într-un şanţ de pe marginea drumului, pasagerul din autoturism fiind găsit încarcerat.
„Pentru extragerea bărbatului, echipajul de descarcerare a îndepărtat mai multe elemente de caroserie, pacientul fiind preluat de cadrele medicale în stop cardio-respirator. Au fost începute imediat manevrele de resuscitare, dar bărbatul nu a răspuns manevrelor întreprinse, fiind declarat decedat de medicul SJA”, a declarat plutonierul major Alin Băsăşteanu, purtătorul de cuvânt al ISU Olt.
Şoferul autoturismului, în vârstă de 27 de ani, din comuna Ghimpeţeni, a fost transportat la UPU Slatina, conştient, cu politraumatisme.