CSM Slatina, de departe marea favorită la promovarea directă, ia pulsul Ligii Naţionale în acest sezon petrecut la nivelul Diviziei A, sâmbătă, pe teren propriu, în cadrul optimilor de finală ale Cupei României. Slătinencele întâlnesc Dacia Mioveni, formaţiei aflată pe prima scenă a handbalului, dar care traversează o perioadă dificilă, unele dintre jucătoare părăsind echipa din cauza problemelor din cadrul clubului. Cu toatea acestea, duelul poate fi privit ca unul de Liga Naţională, iar slătinencele au un culoar favorabil de a se califica în sferturi, acolo unde au ajuns şi sezonul trecut, când au fost eliminate de CSM Bucureşti.
Echipa de handbal CSM Slatina întâlneşte sâmbătă, de la ora
11.00, în sala LPS Slatina, CS Dacia Mioveni, formaţiei aflată pe locul 13 în
clasamentul Ligii Naţionale, în cadrul optimilor de finală ale Cupei României.
Antrenorul grupării slătinene, Attila Horvath, se confruntă cu ceva probleme de efectiv pentru această partidă, printre jucătoarele care pot rata duelul de sâmbătă aflându-se şi interul stânga, Diana Lixăndroiu. Cu toatea acestea, tehnicianul grupării slătinene spune că duelul va fi abordat la victorie, meciul reprezentând şi un moment bun în care jucătoarele au şansa să demonstreze că pot face faţă unei formaţii de prima scenă a handbalului. De altfel, formaţia argeşeană traversează o perioadă dificilă, iar culoarul poate fi unul favorabil pentru jucătoarele pregătite de Attila Horvath.
De asemenea, Sanja Premovic, interul dreapta al formaţiei slătinene, handbalistă cu experienţa meciurilor cu miză, aceasta fiind câştigătoare a Cupei EHF, a declarat, în cadrul conferinţei de presă, ca va rămâne la Slatina şi în noul sezon.