Sportul Vişina Nouă, trei puncte pe teren propriu cu CS Podari

Gruparea de Liga a III-a Sportul Vişina Nouă a evoluat în etapa programată în week-end, pe teren propriu, împotriva celor de la CS Podari, într-o partidă importantă pentru evitarea retrogradării. Elevii lui Laurenţiu Urîtu au obţinut toate cele trei puncte puse în joc după reuşitele lui Holtea şi Dinu.

După eşecul drastic suferit pe terenul celor de Chindia Târgovişte, liderul seriei, Sportul Vişina Nouă a continuat campionatul Ligii a III-a cu un succes. Formaţia din sudul judeţului a avut un meci destul de dificil în week-end, când i-a înfruntat pe cei de la CS Podari. Vişinarii au reuşit să obţină toate cele trei puncte puse în joc într-o partidă care conta pentru evitarea retrogradării. Jucătorii aflaţi sub comanda lui Laurenţiu Urîtu au pornit practic de la scorul de 1-0.

Holtea nu a avut nevoie decât de 40 de secunde pentru a modifica pentru prima dată tabela. Gazdele au continuat jocul bun şi în minutul 29 şi-au mărit avantajul. Dinu şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor şi a dus scorul la 2-0, rezultat ce avea să se consemneze şi la pauză. În partea secundă a întâlnirii, cei de la Sportul au încercat să-şi conserve avantajul, însă oaspeţii au reuşit să reducă din diferenţă, în minutul 65, prin Mirescu, din penalty.

Rafailă: „Am început partida cu gândul la victorie”

Adrian Rafailă, oficialul de la Sportul Vişina Nouă, a declarat că jucătorii pregătiţi de Laurenţiu Urîtu au început jocul cu gândul la victorie şi au deschis scorul după 40 de secunde.

„Am început partida cu gândul la victorie având în vedere că era un meci destul de important pentru noi. Am dorit ca adversarul să rămână sub noi şi la o diferenţă considerabilă de puncte. Este foarte bine că am obţinut toate cele trei puncte puse în joc. Am deschis scorul în secunda 40, prin Holtea, iar Dinu a majorat diferenţa în minutul 29. Cei de la Târgovişte ne-au marcat în primul minut şi trebuia să avem şi noi o replică. Mă bucur că a venit aşa repede, chiar în etapa următoare. Acum sperăm să facem un meci bun la Titu şi să obţinem cel puţin un punct. Este bine dacă vom câştiga jocurile care urmează pentru a sta mai liniştiţi pe final”, a precizat Rafailă.

Sportul Vişina Nouă: Gălan, Căpraru, Sârbu, Neacşu, Rădulescu, Dumbravă, Glişcă, Aria, Stancu, Dinu, Holtea. Au mai evoluat: Coţofană, Năuiu şi Mădălin Ion.