Sportul Vişina Nouă a pierdut jocul de la Roşiori, dar s-a salvat de la retrogradare

Formaţia aflată sub comanda lui Laurenţiu Urîtu, Sportul Vişina Nouă, a reuşit să se salveze de la retrogradare. Deşi a pierdut cu 3-0 disputa cu Sporting Roşiori, vişinarii s-au clasat pe primul loc deasupra liniei, ajutaţi de înfrângere grupării CS Podari.

Singura grupare de Liga a III-a din judeţul nostru, Sportul Vişina Nouă, a evolua în ultima etapă a sezonului competiţional 2014-2015, în deplasare. Formaţia din sudul judeţului a jucat week-endul trecut la Roşiori contra echipei locale Sporting. Vişinarii aveau nevoie de un rezultat pozitiv pentru a fi siguri de rămânerea pe scena celui de-al treilea eşalon fotbalistic al ţării.

Jucătorii pregătiţi de Laurenţiu Urîtu au pierdut disputa la scor de neprezentare, însă s-au salvat de la retrogradare în urma rezultatelor înregistrate de contracandidate. Oltenii au început jocul destul de rău şi în minutul 8 s-au văzut deja conduşi pe tabelă în urma reuşitei lui Vişan. Oaspeţii au încercat să restabilească egalitatea, însă fără succes până la pauză.

La reluare, cei care au punctat au fost tot gazdele. Bocănete şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor, majorând scorul la 2-0. În minutul 62, Sporting Roşiori avea să-şi mărească din nou avantajul. Floricel a înscris din penalti, iar elevii lui Laurenţiu Urîtu nu mai aveau speranţe de la această partidă şi se uitau la jocul rezultatelor.

Rafailă: „Băieţii s-au relaxat la pauză”

Deşi au pierdut cu 3-0 jocul cu Sporting Roşiori, Adrian Rafailă, directorul sportiv al formaţiei din sudul judeţului, a declarat că nu a fost un joc dominat de adversari. Acesta a spus că prima repriză a fost controlată de olteni, golul gazdelor venind în urma singurei ocazii avute.

„La jocul cu Sporting Roşiori eram conduşi la pauză cu 1-0, dar putea fi şi 1-1 sau 2-1 pentru noi. Ei au avut doar faza când au şi marcat golul, în rest noi am fost la conducerea jocului. La pauză, băieţii au auzit că este 3-0 pentru Chindia, pentru că cei de la Podari au marcat în prelungirile primei reprize şi deja nu mai aveau nicio tragere de inimă. S-au relaxat şi a ieşit rezultatul care se vede”, a precizat Adrian Rafailă.

Sportul Vişina Nouă: Gălan, Căpraru, Neacşu, Sârbu, Rădulescu, Dumbravă, Turcu, Aria, Stancu, Badea, Holtea. Au mai evoluat: Dinu, Coţofană, Ion Mădălin şi Vlad.