Sportul Vişina Nouă, trei puncte importante obţinute pe teren propriu

Singura grupare olteană din Liga a III-a, Sportul Vişina Nouă, s-a impus în penultima etapă de campionat în faţa celor de la Astra II si acum aşteaptă ultimul joc care este şi decisiv în salvarea de la retrogradare.

Sportul Vişina Nouă a obţinut o victorie foarte importantă în etapa desfăşurată la sfârşitul săptămânii trecute. Gruparea din sudul judeţului a evoluat pe propriul teren contra satelitului celor de la Astra Giurgiu. Vişinarii nu au avut o partidă uşoară, deşi au întâlnit ultima clasată. În cele din urmă, jucătorii aflaţi sub comanda lui Laurenţiu Urîtu au reuşit să se impună cu scorul de 3-1 si au scăpat în mare parte de emoţiile retrogradării, după ce au fost ajutaţi si de celelalte rezultate.

Cei de la Sportul Vişina Nouă au început foarte bine partida susţinută sâmbătă si au deschis scorul destul de repede. În minutul 11, Dumbravă şi-a adus pentru prima dată echipa în avantaj. Gruparea din sudul judeţului a încercat să-şi mărească avantajul, însă fără succes, cei care au punctat fiind oaspeţii. Aceştia au restabilit egalitate prin Jipa, în minutul 35. Gazdele au continuat să joace şi să atace pentru că nu aveau altă variantă în afara victoriei.

Cu cinci minute înainte de fluierul final al primei reprize, jucătorii antrenaţi de Laurenţiu Urîtu au trecut din nou în avantaj prin Dinu, jucător ce a stabilit şi scorul pauzei. În partea a doua a întâlnirii, oltenii au luptat pentru cele trei puncte puse în joc şi pană la final au mai punctat o dată. Stancu si-a trecut si el numele pe lista marcatorilor si a stabilit scorul final al jocului.

Rafailă: „Am controlat tot jocul”

Adrian Rafailă, directorul sportiv de la Sportul Vişina Nouă, a declarat că nu s-a pus problema câştigătoarei în această partidă. Acesta a spus că adversarii au venit abia cu 15 minute înainte de startul partidei.

„Am reuşit să câştigăm cu 3-1 o partidă care conta pentru noi în privinţa retrogradării. Adversarii nu ne-au pus mari probleme şi ne aşteptam la acesta încă dinainte pentru că au destule probleme şi ei. Au ajuns cu abia cu 15 minute înainte de începutul jocului, s-au schimbat şi au intrat pe teren. Am marcat trei goluri, dar scorul putea fi mult mai mare pentru că am ratat destule ocazii. Deocamdată, nu s-a rezolvat problema retrogradării. Jocul din ultima etapă este cel decisiv”, a afirmat Adrian Rafailă.