Învăţământul primar şi cel preşcolar, coordonat de acelaşi inspector şcolar

Inspectorul şcolar pentru învăţământul primar, din cadrul ISJ Olt, Mirela Paraschiv, se va ocupa şi de învăţământul preşcolar, după demisia titularului acestui post, Victoria Ion.

Inspectorul şcolar general al ISJ, Felicia Man, a precizat că a luat această decizie, dată fiind apropierea concursurilor pentru ocuparea funcţiilor de inspectori şcolari, în perioada mai-iunie.

 

„A primit delegare pentru a ocupa această funcţie, prin cumul de sarcini, doamna Mirela Maria Paraschiv, inspectorul de la învăţământul primar. Ea se va ocupa şi de preşcolar, până la organizarea concursului. Termenele erau foarte apropiate şi nu avea rost să mai dăm detaşare altcuiva”, a precizat Man.


Inspectorul şcolar pentru învăţământul preşcolar, Victoria Ion, şi-a dat demisia din această funcţie, pe 20 aprilie, potrivit unui comunicat de presă, remis de ISJ Olt. Nu au fost încă făcute publice motivele acestui gest.