Echipa de handbal CSM Slatina s-a calificat în sferturile Cupei României după ce a eliminat, pe teren propriu, scor 25-23, formaţia din Liga Naţională, CS Dacia Mioveni. Echipa pregătită de Attila Horvath este singura echipă din Divizia A ce reuşeşte să acceadă în primele opt echipe ce luptă pentru trofeu. Şi în stagiunea trecută gruparea slătineană a ajuns în sferturi, însă atunci evolua pe prima scenă a handbalului, obiectivul pentru acest sezon, de altfel realizabil, fiind revenirea în Liga Naţională.

Echipa de handbal CSM Slatina a eliminat, în optimile de finală ale Cupei României, formaţia din Liga Naţională, CS Dacia Mioveni, şi s-a calificat în sferurile competiţiei. Graţie acestui suuces, gruparea slătineană este singura echipă de eşalon inferior care ajunge în această fază a competiţiei, iar următoarea adversară din Cupa României poate fi o echipă de top.

În faţa unui public inimos şi susţinute frenetic de galerie, slătinencele s-au aflat tot timpul la conducere pe tabela de marcaj, chiar dacă meciul a fost unul strâns, diferenţa cea mai mare de goluri fiind de doar două, consemnată şi la final de partidă, scor 25-23.

Cea mai bună marcatoare a echipei slătinene a fost interul stânga, Diana Lixăndroiu, care în ciuda problemelor medicale acuzate în această săptămână a intrat pe teren. Tânără handbalistă, componentă a lotului naţional, a marcat şapte goluri, urmată de Sanja Premovic şi extrema Cristina Boian, care au reuşit câte patru goluri.