FOTO&VIDEO. CSM Slatina, evoluţie onorabilă în sferturile Cupei României

Singura echipa de nivel inferior ajunsă în sferturile Cupei Românei, CSM Slatina părseşte competiţia cu capul sus. Handbalistele pregătite de Attila Horvath au pierdut, scor 23-34, meciul contra echipei CSM Bucureşti, la capătul unei partide în care evoluţia a fost una onorabilă. Cea mai bună marcatoare în tabăra echipei CSM Slatina a fost interul stânga Diana Lixăndroiu, care a marcat şase goluri.

CSM Slatina a ţinut piept celor de la CSM Bucureşti aproximativ 20 de minute, diferenţa de valoare fiind clară. Chiar şi aşa, jucătoarele pregătite de Attila Horvath au fost un partener bun de joc pentru formaţia bucureşteană, însă trebuie menţionat că Adrian Vasile şi-a menajat o parte dintre jucătoare, inclusiv pe Cristina Neagu, care nu a făcut deplasarea.

S-a terminat 23-34, la capătul unei partide în care evoluţia echipei CSM Slatina, care activează în Divizia A, a fost una onorabilă.  Cea mai bună marcatoare pentru CSM Slatina a fost interul stânga Diana Lixăndroiu, care a marcat şase goluri, urmată de pivotul Elena Fulgoi, care a înscris de cinci ori. De cealaltă parte, la CSM Bucureşti, principala marcatoare a fost Emilie Hegh Arntzen, care a marcat şase goluri.

CSM Bucureşti se califică astfel în Final4-ul Cupei României, în timp ce CSM Slatina se va concentra în continuare pe meciurile din campionatul Diviziei A, turneul de promovare în Liga Naţională fiind programat în luna mai.