Adina Diaconu, bronz la WTT Contender Antalya

O nouă performanţă extrordinară pentru slătineanca Adina Diaconu. Componentă a echipei naţionale de tenis de masă, Adina Diaconu a cucerit medalia de bronz la WTT Contender Antalya.

Slătineanca Adina Diaconu a cucerit medalia de bronz la WTT Contender Antalya. Aceasta a obţinut mai multe victorii consecutive în drumul spre medalie. În semifinală a pierdut în faţa reprezentantei Germaniei, Yang Han, clasându-se astfel pe treapta a treia a podiumului.

„Medalie prețioasă pentru Adina Diaconu în circuitul WTT! Tricolora a început din primul tur proba de simplu la WTT Contender Antalya 2023, iar pe drumul spre treapta a treia a podiumului a arătat multă ambiție la masa de joc pentru a performa

Seria de victorii consecutive s-a încheiat abia în semifinala cu o altă adversară importantă, Ying Han (Germania), campioana de la Europa Top 16, care a obținut calificarea în finala probei, scor 0-3 (9-11, 6-11, 4-11)”, transmite Federaţia Română de Tenis de Masă.

De-a lungul zilelor de concurs, Adina Diaconu le-a învins pe: Sofia Zhang (Spania) 3-1 (11-6, 9-11, 14-12, 11-3), Stephanie Loeuillette (Franța) 3-0 (11-4, 12-10, 11-6), Hana Goda (Egipt) 3-1 (7-11, 12-10, 11-5, 11-9), Li Yu-Jhun (Taipei) 3-1 (11-2, 5-11, 11-7, 14-12) și Elizabeta Samara 3-0 (11-4, 12-10, 11-3).