Trei programe de formare profesională, în iunie, prin AJOFM Olt

Persoanele care doresc să se reorienteze din punct de vedere profesional sau nu au un loc de muncă şi vor să se specializeze într-o meserie căutată pe piaţa muncii, pot urma unul dintre cursurile organizate prin AJOFM Olt.

Agenţia Judeţeană pentru Ocuparea Forţei de Muncă Olt îşi propune să organizeze trei programe de formare profesională pentru 42 persoane aflate în căutarea unui loc de muncă.

 Principalele meserii\ocupaţii, în funcţie de numărul de participanţi, pentru care se vor organiza programe de formare profesională gratuite pentru şomeri sunt:

- ajutor bucătar – 14 persoane

 - competențe digitale de utilizare a tehnologiei informației ca instrument de învățare cunoaștere – 14 persoane

- femeie de serviciu – 14 persoane

Serviciile de formare profesională sunt gratuite pentru şomerii indemnizaţi şi neindemnizaţi înregistraţi în evidenţa Agenţiei Judeţene pentru Ocuparea Forţei de Muncă Olt, iar persoanele care realizează venituri pot urma aceste programe de formare profesională suportând contravaloarea lor.

 Informații suplimentare despre aceste programe de formare profesională se pot obține la sediul instituției din Slatina, strada Crișan, nr. 31 bis sau la numărul de telefon 0249/438595 tasta 7.