Ovidiu Burcă, după înfrângerea cu Alexandria: „Ne credeam invincibili, poate duşul acesta rece ne prinde bine”

CSM Slatina a suferit, în meciul cu Alexandria, prima înfrângere din play-off, scor 1-2, însă are un avans de cinci puncte, care conferă o orecare linişte. Antrenorul grupării slătinene, Ovidiu Burcă, a declarat, după meci, că înfrângere reprezintă o lecţie pentru întreaga echipă, având în vedere faptul că meciurile cu adevărat dificile abia acum urmează.

Antrenorul grupării slătinene, Ovidiu Burcă, a declarat, după înfrângerea cu CSM Alexandria, că echipa se credea invincibilă, iar acest duş rece trebuie să-i trezească pe jucători.

„Am făcut o primă repriză foarte bună, am primit gol în minutul 45 şi s-a schimbat tot planul jocului. Este un duş rece, am impresia că ne credeam invincibili. Ei bine, nu suntem. La fotbal, dacă nu eşti motivat, dacă nu ai foame de rezultate, dacă nu vrei să te autodepăşeşti zi de zi, meci de meci, săptămână de săptămână, nu poţi să câştigi toate meciurile. E o lecţie din care trebuie să învăţăm”, a declarat, imediat după joc, antrenorul grupării slătinene, Ovidiu Burcă.

Ovidiu Burcă a efectuat schimbări, încă de la pauză, doi jucători titulari fiind înlocuiţi, însă slătinenii au încasat al doilea gol, în minutul 63, scor 2-0, pentru ca în minutul 78, să reducă din diferenţă prin Constantin Radu, după o fază făcută de Popovici şi Necşulescu, ultimul pasând bine în faţa porţii.

Au fost anumiţi jucători care au resimţit o anumită stare de oboseală, pe care am văzut-o în teren. Niciodată nu o să fac critici public la adresa jucătorilor, ce avem de analizat şi de corectat o să o facem la analiza video, intern. Întodeauna câştigăm toţi şi întotdeauna pierdem toţi”, a precizat Burcă, cu privire la schimbările efectuate încă din minutul 46.

CSM Slatina mai are de disputat trei jocuri, două pe teren propriu, cu Vediţa Coloneşti şi Viitorul Dăeşti, şi unul în deplasare, cu CSM Alexandria, după care va urma primul baraj de promovare.

Le-am zis tot timpul, şi când am avut opt puncte avans, când credeam că totul e bine şi frumos, la fotbal ajunge un moment de neatenţie să strici tot ce ai construit într-un an. De astea, sunt un pic mâhnit, dar trebuie să rămânem calmi, lucizi, pentru că totuşi am pierdut o partidă după foarte mult timp, poate că duşul asta rece ne va prinde bine”, a precizat Burcă, despre perioada care urmează.