FOTO. CSM Slatina pierde, scor 1-2, meciul de pe teren propriu cu CSM Alexandria

Echipa de fotbal CSM Slatina a suferit prima înfrângere din play-off, în cadrul „intermediarei” disputate în această după-amiază cu CSM Alexandria, scor 1-2. În urma acestui rezultat, CSM Slatina nu este încă matematic la barajul de promovare, însă se află pe primul loc, cu un avans de cinci puncte. Până la finalul play-off-ului, mai sunt în joc 9 puncte, slătinenii urmând să evolueze în următoarele două meciuri pe teren propriu cu Vediţa Coloneşti şi Viitorul Dăeşti, iar în ultima etapă în deplasare la Alexandria.

CSM Slatina a pierdut, scor 1-2, meciul de pe teren propriu cu CSM Alexandria, suferind astfel prima înfrângere din play-off.

Slătinenii au avut o ocazie importantă în minutul 39, o reluare cu capul a lui Popovici, după o centrare în careu a lui Doman, care a trecut milimetric pe lângă poartă. Oaspeţii au fost însă cei care au deschis scorul la ultima fază din prima repriză prin Paulino Marques Da Silva, care l-a învins pe portarul slătinean cu un şut de la 20 de metri.

În minutul 63, acelaşi Paulino da Silva majorează avantajul, după o eroare în devensiva slătineană. O centrare din flancul stânga, goalkeeper-ul Preduţ şi fundaşul central Bărbuţi nu se înţeleg, iar stranierul formaţiei teleormănene trimite din câţiva metri, în poartă.

Slătinenii au marcat  în minutul 78. Popovici primeşte o minge pe culoar, trimite în stânga la Necşulescu, care pătrunde în careu şi centrează în faţa porţii, iar Radu Constantin reia în poartă. Chiar dacă în ultimul sfert de oră au pus presiune pe adversar, slătinenii nu au reuşit să egaleze, meciul încheindu-se cu victoria oaspeţilor, scor 1-2.

CSM Slatina rămâne pe primul loc în play-off cu 52 de puncte, urmată de CSM Alexandria, cu 47 de puncte. Pe locul al treilea se află Viitorul Dăeşti, tot cu 47 de puncte, după victoria cu 1-0 înregistreată în această după-amiază la Coloneşti. La barajul de promovare vor merge primele două clasate în play-off, iar în joc mai sunt puse nouă puncte.

CSM Slatina va evolua, runda viitoare cu Vediţa Coloneşti, pe teren propriu.