CSM Slatina pierde ultimul meci, de pe teren propriu, din Liga a II-a. „Le-am făcut cadou golurile”

Echipa de fotbal CSM Slatina a pierdut, scor 1-3, meciul din cadrul etapei a V-a a play-out-ului Ligii a II-a, disputat pe teren propriu, în compania celor de la Farul Constanţa. Meciul nu a avut nicio miză, singura aştepare fiind doar dorinţa jucătorilor de a arăta că ar fi putut mai mult în acest sezon. Din păcate, slătinenii au comis multe greşeli personale şi s-au văzut conduşi încă din minutul 2 al partidei.

Meciul cu Farul Constanţa a început practic de la 1-0 pentru oaspeţi, după ce Damascan a reuşit, în minutul 2, să găsească o soluţie de a înscrie, deşi careul slătinenilor era supraaglomerat, nimeni nu a reuşit să intervină. Slătinenii au egalat, în minutul 32, după o acţiune frumoasă. David Oprescu primeşte în flancul drept, scoate la Toma Bodri, care centrează la bara a doua, iar Doman reia cu capul din câţiva metri în poartă, restabilind egalitatea. Doar că, la faza imediat următoare, o nouă greşeală avea să-i coste pe slătineni. Pisăru trmite direct la adversar un balon, iar Banyoi avansează spre poartă si înscrie din interirul careului (min. 33). În minutul 39, Doman a executat o lovitură liber de pe dreapta, Cotigă a deviat cu capul la bara a doua, Dorin Toma a pus latul la 3 metri de poartă, însă golul a fost anulat pe motiv de ofsaid. Slătinenii ar fi putut totuşi egala în minutul 45, însă reluarea lui Doman ,din careu, a trecut puţin pe lângă bară. În minutul 75, Damascan pătrunde în careu şi trimite în poartă, pentru 3-1, de lângă Manea.

Antrenorul grupării Slătinene, Cristian Stănculeţu, s-a arătat dupărat din cauza multelor greşeli personale.

Nu am mai repetat jocurile bune  din etapele trecute, suntem dezamăgiţi, efectiv le-am făcut cadou toate cele trei goluri. Greşeli personale, greşeli începând din minutul 1, primim gol, egalăm, după care la faza următoare primim gol. Totul a fost pe dos astăzi. Voiam să lăsăm o impresie bună pe final, din păcate nu am reuşit. În aceste ultime meciuri ideea a fost să ne bucurăm de fotbal, de aceste jocuri de la nivelul Ligii a II-a, şi bineînţeles, să vedem pe cine ne putem baza în campionatul următor”, a precizat Stănculeţu, imediat după joc.

Vineri, în ultimul meci din cadrul play-out-ului Ligii a II-a, CSM Slatina va întâlni, în deplasare, Fotbal Comuna Recea.