Dispozitivele radar pe trepiede amplasate astăzi, 12 mai, pe drumurile din Olt

Polițiștii rutieri desfășoară acțiuni de monitorizare cu ajutorul sistemului E-SIGUR, în zonele cu risc crescut din județul Olt, pentru a preveni accidentele și a încuraja un comportament responsabil în trafic.

Dispozitivele radar montate pe trepiede mobile detectează automat vehiculele care depășesc limita legală de viteză sau încalcă alte reguli de circulație.

Sistemul E-SIGUR este un instrument important în creșterea siguranței rutiere și în protejarea vieților tuturor participanților la trafic — fie ei șoferi, pietoni sau bicicliști.

„Vă încurajăm să conduceți cu responsabilitate, să respectați regulile de circulație și să contribuiți, alături de noi, la un trafic mai sigur”, transmite IPJ Olt.