Direcţia Judeţeană pentru Sport Olt a făcut public topul performerilor anului 2022. Cea mai bună sportivă a fost desemnată tenismenă de la CSS Slatina, Andreea Jifcu. La doar 14 ani, aceasta a cucerit mai multe titluri naţionale la tenis de masă. De asemenea, ea este şi componentă a lotului naţional de junioare.
Ca în fiecare an, Direcția Județeană de Sport Olt a centralizat rezultatele obținute de către
sportivii din județul Olt cu scopul de a scoate în evidență cele mai bune
performanțe în competițiile oficiale naționale și internaționale.
În algoritmul de calcul al rezultatelor s-au luat în
considerare punctele obținute conform grilei de punctaj elaborată de Ministrul
Tineretului și Sportului, alegându-se un singur rezultat pe competiție
(Campionat Mondial, Campionat European, Cupă Europeană, Cupă Mondială,
Campionat Balcanic, Campionat Național). Au fost întocmite două clasamente –
pentru sporturi olimpice și sporturi neolimpice.
CEI MAI BUNI SPORTIVI AI JUDEȚULUI OLT – SPORTURI OLIMPICE
2022
1. JIFCU ANDREEA ( TENIS DE MASĂ – CSS SLATINA ) - 101 PUNCTE
2. SAVLOVSCHI MIHAI ( ATLETISM – CSS CARACAL ) – 53 PUNCTE
3. GHEORGHE ALEXANDRA ( BOX – CSM SLATINA ) - 45 PUNCTE
4. COSTEA SOPHIE ( TAEKWONDO- CS OLTENIA TAEKWONDO ) -
40 PUNCTE
5. NEAGOE ANDREI ( ATLETISM
-CSM SLATINA ) - 30 PUNCTE
6. DIACONU ADINA ( TENIS DE MASĂ - CSM SLATINA ) - 24 PUNCTE
7. ALI GEAN ( LUPTE GRECO – ROMANE - CSM – LPS SLATINA
) - 18 PUNCTE
8. RADU VALENTIN ( JUDO- CSM SLATINA ) - 15
PUNCTE
9. CIOBANU IRINA ( TENIS DE MASĂ – CSM SLATINA ) - 12 PUNCTE
10. BUDIN DANIEL ( ATLETISM
-CSM SLATINA ) - 10 PUNCTE
10. DINCĂ COSMIN ( ATLETISM
-CSM SLATINA ) - 10 PUNCTE
10. ȘERBAN MARIUS FLORIN ( ATLETISM -CSM SLATINA ) - 10 PUNCTE
10. BĂDESCU MIHAELA (
BOX - ACS PRIETENIA CARACAL ) - 10 PUNCTE
10. ROTARU RAREȘ ( JUDO- CSM SLATINA ) - 10 PUNCTE
10. IONIȚĂ GEANI ( LUPTE GRECO – ROMANE - CSM- LPS SLATINA
) - 10 PUNCTE
10.COSTEA LUCA (TAEKWONDO-
CS OLTENIA TAEKWONDO )
- 10 PUNCTE
CEI MAI BUNI SPORTIVI
AI JUDEȚULUI OLT – SPORTURI NEOLIMPICE 2022
1. SOREAN ALEX BERTOLD ( FOTBAL TENIS -CSM SLATINA ) -
471 PUNCTE
2. NAGY DARIUS NICOLAE ( FOTBAL TENIS -CSM SLATINA ) -
371 PUNCTE
3. DOBRE OLIVER (
KARATE T. –CS ALUMINIU ALRO SLATINA)
- 66 PUNCTE
4. SOREAN VASILE ( FOTBAL TENIS -CSM SLATINA ) - 65
PUNCTE
5. APETREI ALEXANDRA ( KARATE T. CSM SLATINA ) - 50 PUNCTE
6. IONICĂ ȘTEFAN ( KARATE T. CSM SLATINA ) - 33,5 PUNCTE
7. JECU SEBASTIAN ( FOTBAL TENIS -CSM SLATINA ) - 15 PUNCTE
8. ANDRII ALIN ROBERT( KARATE T. CSM SLATINA ) - 5 PUNCTE