Victorina Bora: „Trebuie să ducem 60 de minute în acelaşi ritm”

CSM Slatina a ţinut ritmul cu SCM Craiova doar o repriză, în actul secund formaţia din Bănie reuşind să se desprindă. Ce-i drept, deţinătoarea Cupei EHF, chiar dacă nu mai are câteva jucătoare care au evoluat sezonul trecut, rămâne o echipă valoroasă. În aceste condiţii, Victorina Bora nu s-a arătat extrem de nemulţumită de joc, însă, le-a reproşat jucătoarelor că nu pot menţine ritmul bun pe tot parcursul jocului.

CSM Slatina a arătat, în primele 30 de minute, că ar putea obţine ceva din meciul cu SCM Craiova, mai ales datorită unei apărări foarte bune. De altfel, s-a marcat puţin în primele 30 de minute, tabela de marcaj arătând la pauză 6-8, un scor prea mic în handbal. Actul secund a adus un cu totul alt joc, formaţia din Bănie intrând mult mai motivată. În aceste condiţii, handbalistele slătinene nu au putut ţine ritmul, pierzând astfel teren. În plus, s-a greşit mult, s-au ratat şi câteva lovituri de la 7 metri, iar formaţia craioveană a obţinut fără probele victoria.

„Craiova este o echipă foarte bună. Nu pot să spun că nu s-au bătut, sunt momente în care ne autodepăşim, momente de joc bune, însă în a doua repriză Craiova a grăbit jocul şi au apărut greşelile. Astăzi, a fost cel mai bun joc al Craiovei, pentru că le-am studiat pe toate din acest început de campionat. Nu pot să fiu nici foarte mulţumită, dar nici foarte supărată. Trebuie să analizăm foarte corect ceea ce nu a mers, trebuie să înţelegem că trebuie să ducem 60 de minute în acelaşi ritm, cu echipe foarte bune, cum a fost Craiova astăzi. Ratările ne costă, pasele la intercepţie ne costă, în general greşelile neforţate. Din păcate, astăzi atât am putut. Cred că nu ne-am făcut de râs, echipa a muncit foarte mult, astea suntem, aceasta este banca noastra”,
a declarat Victorina Bora, după meciul cu SCM Craiova.

Duminică, 28 octombrie, CSM Slatina va avea parte de un nou meci dificil. Handbalistele slătinene vor întâlni, în deplasare, nou-promovata în Liga Naţională, Minaur Baia Mare, care a avut un parcurs bun, aflându-se pe locul şase, cu 10 puncte acumulate.