Verdeş, după testul cu FC Argeş: „Orice adversar întâlnim, trebuie să demonstrăm că suntem buni”

Jucătorii grupării slătinene au făcut un joc destul de bun în amicalul cu divizionara secundă FC Argeş, decis de execuţia lui Vasile Gheorghe, care a înscris unicul gol al partidei în minutul 50. Antrenorul grupării slătinene, Bobi Verdeş, s-a arătat în mare parte mulţumit de evoluţie, cu regretul că echipa sa putea scoate un rezultat pozitiv, în condiţiile în care pe teren nu a existat o diferenţă mare între cele două echipe.

Amicalul cu FC Argeş a fost al treilea test al iernii pentru CSM Slatina, după cele cu Unirea Bascov şi CSO Filiaşi, ultimul abordat cu juniorii Under 19. Slătinenii au făcut un joc bun, în condiţiile în care divizionara secundă are jucători cu mare experienţă în primele eşaloane. Jocul de pregătire a fost pierdut la limită, scor 0-1, golul încasat venind chiar de la Vasile Gheorghe, jucător ce a evoluat pentru divizionara secundă FC Olt Slatina, într-o echipă ce-l avea în componenţă şi pe Bobi Verdeş.

Antrenorul grupării slătinene s-a declarat mulţumit în mare parte de joc, în condiţiile în care jucătorii săi s-au ridicat destul de bine la nivelul adversarilor.

„Un meci bun de pregătire, cu o echipă bună, FC Argeş, dar prima ocazie mare am avut-o noi, Căpăţînă, singur cu portarul. Probabil, alta era soarta meciului dacă marcam noi. Important este modul în care s-au angajat la efort, cum au stat din punct de vedere defensiv, sunt mulţumit. Cred eu că nu a fost o diferenţă mare între noi şi FC Argeş. Îmi pare rău că am pierdut, dar este un meci amical, ei trebuie să aibă încredere că orice adversar întâlnim, trebuie să demonstreze că sunt buni”,
a declarat Bobi Verdeş, după amicalul cu FC Argeş.

Antrenorul grupării slătinene, Bobi Verdeş, a efectuat câteva schimbări după primele 45 de minute, iar pe măsura scurgerii timpului a rulat întreg lotul, pentru a da minute tuturor jucătorilor. De cealaltă parte, FC Argeş a abordat jocul ca unul oficial, fiind ultimul test înaintea returului.

„FC Argeş are un alt ritm de joc, pentru că peste o săptămână încep campionatul, noi venim după cantonament, cu atât mai mult sunt mulţumit de băieţi”,
a mai spus Verdeş.

CSM Slatina continuă seria jocurilor de pregătire cu un alt amical puternic, ce se va disputa miercuri, tot pe terenul sintetic de pe Stadionul „1 Mai”. Turris Turnu Măgurele, formaţie care luptă pentru accederea în Liga a II-a, va fi adversara grupării slătinene în cel de-al patrulea joc de verificare al iernii.