Verdeş, după derby-ul cu Petrolul Potcoava: „Un meci pe care trebuie să-l uităm”

CSM Slatina a fost, pentru prima dată în acest sezon, condusă după primele 45 de minute de joc, de Petrolul Potcoava, în cadrul derby-ului returului. Gruparea slătineană, care obţinuse în general victorii la scor, a fost la un pas să înregistreze un rezultat negativ, însă în cele din urmă a câştigat jocul cu 2-1, în urma unor goluri marcate in extremis. Antrenorul grupării slătinene, Bobi Verdeş, consideră că diferenţa a fost făcută de atitudine, fiind supărat mai ales pe lipsa de determinare arătată pe terenul formaţiei de pe locul al doilea.

CSM Slatina rămâne singura echipă cu victorii pe linie, însă derby-ul cu Petrolul Potcoava, din deplasare, a fost câştigat greu, în ultimele minute de joc, scor 2-1, prin golurile marcate de Cosmin Căpăţînă şi Grigore Ceapă, ultimul punctând pe tabelă cu o execuţie direct din corner. A fost meciul în care gruparea slătineană a fost condusă pentru prima dată la pauză, ceea ce a stârnit nemulţumiri în rândul băncii tehnice. Bobi Verdeş consideră că diferenţa a fost făcută de atitudine.

„Un meci pe care trebuie să-l uităm. Vom avea o discuţie, pentru că nu este normal. Atitudinea în fotbal face diferenţa. Ei au crezut că simpla prezenţă pe teren le aduce câştigarea meciului. Adversarii au avut atitudine, determinare, răutate, noi n-am avut nimic. Este un duş rece, pe care trebuie să-l gestionez, mai ales că mai avem doar două meciuri de jucat până la baraj. Aştept o reacţie pozitivă din partea lor, cu atât mai mult cu cât unii dintre ei sunt jucători cu experienţă”, a declarat antrenorul grupării CSM Slatina, Bobi Verdeş, după meciul cu Petrolul Potcoava, câştigat cu 2-1.

CSM Slatina va susţine duminică, 26 mai, ultimul meci pe teren propriu de la nivelul Ligii a IV-a, având în vedere faptul că în ultima rundă a sezonului va câştiga la masa verde ca urmare a retragerii echipei Academica Balş. Prin urmare, la meciul cu Viitorul Grădinile, ce se va disputa cu începere de la ora 11.00, pe Stadionul „1 Mai”, AJF Olt va premia echipa slătineană pentru câştigarea titului de campioană a judeţului Olt.