Vediţa Coloneşti, victorie în derby-ul local cu Petrolul Potcoava, din debutul Ligii a III-a

Echipa de fotbal Vediţa Coloneşti a debutat cu dreptul în noul sezon al Ligii a III-a, reuşind să se impună în derby-ul local cu Petrolul Potcoava, nou-promovată, cu 3-0. Golurile au fost marcate de Cincă, Dalu şi Andrei Bîră.

Vediţa Coloneşti debutează cu dreptul în noul sezon, obţinând victoria cu 3-0 contra nou-promovatei în Liga a III-a, Petrolul Potcoava. Meciul s-a disputat pe Stadionul „Mircea Stan”, însă formaţia olteană aflată la prima prezenţă pe scena eşalonului al treilea a avut statut de echipă gazdă.

Gruparea pregătită de Bobi Verdeş a deschis scorul în minutul 25, prin Cincă, care a transformat un penalty obţinut de Robert Stancu. Vediţa Coloneşti s-a desprins pe tabelă în ultimele minute de joc, prin două execuţii semnate de Robert Dalu (min.84) şi Andrei Bîră (87).

„Este primul meci oficial, după 10 luni de pauză. După o primă repriză în care jocul nu a arătat aşa cum îmi doresc, în a doua s-a văzut că suntem mai bine pregătiţi. Încă nu avem ritmul de joc pe care mi-l doresc, dar sunt convins că de la meci la meci vom arăta mai bine. Per ansamblu, este important că am câştigat”, a declarat antrenorul echipei Vediţa Coloneşti, Bobi Verdeş.

Petrolul Potcoava: Cochinescu - Militaru, Florica, Preda, Bostina, Amza, Burciu, Năvodari, Popa, Carstea, Ana.

Vediţa Coloneşti: Şerban - Moise,Negoita ,Ion Cătălin, Savu - Coman, Mihai Ionuț, Cinca, Aria - Dalu , Stancu.