Tenismena slătineană, Andreea Jifcu, pe podium la un turneu desfăşurat în Cipru

Slătineanca Andreea Jifcu, legitimată la CSS Slatina, a obţinut bronzul în proba pe echipe, la nivel de cadete, la un turneu ce s-a desfăşurat în Cipru. Micuţa tenismenă a fost aproape de podium şi în proba de simplu, însă a încheiat concursul pe locul patru, după ce a cedat cu 3-1 în faţa unei jucătoare din Cipru. La acest turneu a mai participat slătineanca Alexandra Ioniţă, care s-a clasat pe locul al doilea în proba de simplu, la nivel de juniori I. Slătinencele au luat parte la acest turneu ca urmare a colaborării cu un club bucureştean, care a deplasat în Cipru doar o delegaţie masculină.

Deşi are doar 11 ani, jucătoarea de tenis de masă de la CSS Slatina, Andreea Jifcu, a luat contact cu competiţiile internaţionale. În cadrul unui turneu desfăşurat în Cipru, rezervat cadeţilor, 13-15 ani, slătineanca a reuşit să urce pe podium cu echipa. Andreea Jifcu a reuşit un concurs bun şi în proba de simplu, acolo unde a întâlnit sportive mai mari cu câţiva ani. Sportiva legitimată la CSS Slatina a ratat bronzul, după ce a pierdut în faţa unei jucătoare a ţării gazde, scor 3-1.

O altă performanţă notabilă a fost înregistrată de Alexandra Ioniţă, care la nivel de juniori I s-a clasat pe locul III, în proba pe echipe, în timp ce la simplu a obţinut argintul. Sportivele legitimate la CSS Slatina au luat parte la turneul din Cipru ca urmare a unei colaborări cu un club bucureştean, care a avut doar delegaţie de băieţi.