Selecționata Under 19, pregătită de Dan Oprescu, a debutat cu o remiză, scor 1-1, în meciul contra Bulgariei, gazda turneului de calificare la EURO

Echipa națională Under 19, pregătită de Dan Oprescu, consilierul tehnic al grupării CSM Slatina, a remizat, scor 1-1, în primul meci din cadrul miniturneului de calificare la EURO 2019. Tricolorii au condus Bulgaria, organizatoarea turneului, până în minutul 90+8, fiind egalați în urma unei execuții de la 40 de metri, la ultima fază a jocului.

Reprezentativa Under 19 a României, pregătită de Dan Oprescu, a terminat la egalitate, scor 1-1, primul joc din grupa de calificare la Campionatul European 2019. A fost 1-1 la Sliven în duelul cu țara gazdă a miniturneului, Bulgaria, după ce adversarii au reușit să egaleze în minutul 90+8, la ultima fază a meciului.

România a deschis scorul prin căpitanul de echipă Valentin Mihăilă, în minutul 16, dintr-o lovitură de la 11 metri obținută de Stoica. S-a intrat în prelungirile meciului, cu tricolorii în avantaj, însă bulgarii au dat lovitura în ultima secunda a meciului.

Mitkov a prins o execuție de la distanță, aducând egalarea în minutul 90+8, după care arbitrul a fluierat finalul de joc.

În celălalt meci al grupei, Grecia – Gibraltar 4-0.

România: 1. Cristea – 2. A. Rus, 5. Ehmann (6. Leca, 40′), 20. Manolache, 4. S. Șerban – 17. M. Șerban, 8. Chiriac (18. Toma, 78′) – 11. Petrila, 10. Sefer, 13. Mihăilă-cpt. – 9. Stoica (19. Baicu, 56′).

Antrenor: Daniel Oprescu

Rezerve: 12. I. Rus – 3. Jurj, 7. Horșia, 14. Nițu, 16. Țieranu, 21. Ispas

Bulgaria: 1. Damyanov – 15. Borisov, 5. T. Dimitrov, 4. Kosov, 16. Dichev – 11. Dobrev (17. Stoyanov, 82′), 21. Stefanov, 6. Antov, 10. Yankov (19. Mitkov, 65′) – 7. Minchev, 9. Borukov-cpt.

Antrenor: Angel Stoykov

Rezerve: 12. Ivanov – 3. Arsov, 8. Lichev, 13. Kelyovluev, 14. Miloshev, 18. Angelov, 22. Popov

Pentru tricolori vor urma alte două jocuri, în fața Greciei, pe 17 noiembrie, și contra Gibraltarului, pe 20 noiembrie. Ambele jocuri sunt programate la Stara Zagora, de la ora 14:30.

Pentru a se califica la Turul de Elită, ultima rundă înainte de EURO, naționala U19 trebuie să se claseze pe unul dintre primele două locuri în grupă.

Campionatul European, la care vor fi prezente doar 8 selecționate, va avea loc în iunie 2019 în Armenia.

Din echipa României lipsesc Jovan Markovic și Vladimir Screciu, ambii accidentați.

Lotul României U19 pentru turneul de calificare este următorul:

Portari: Andrei Cristea (Gaz Metan Mediaș), David Duțu (SC Popești Leordeni), Ionuț Rus (Sassuolo/Italia)

Fundași:Andrei Rus (CS Afumați), Călin Jurj (ASU Poli Timișoara), Marius Leca (FC Viitorul), Marco Ehmann (SC Dinamo 1948), Darius Țieranu (Ripensia Timișoara), Sorin Șerban (CS Minaur Baia Mare), Rareș Ispas  (CFR 1907 Cluj), Antonio Manolache (FC Groningen/Olanda)

Mijlocași: Daniel Toma (FCSB), Radu Chiriac (AFC Astra), Claudiu Petrila (CFR 1907 Cluj), Ovidiu Horșia (Academica Clinceni), Antonio Sefer (FC Groningen/Olanda), Valentin Mihăilă (U Craiova 1948 Club Sportiv), Raoul Baicu (U Craiova 1948 Club Sportiv), Marian Șerban (U Craiova 1948 Club Sportiv)

Atacanți: Alexandru Stoica Alexandru Stoica (CS Balotești), Luis Nițu (CSU Craiova.)