SCM Craiova-CSM Slatina, scor 24-16, la capătul unui meci în care s-a simțit cu adevărat lipsa interilor accidentați

Echipa de handbal CSM Slatina a suferit o înfrângere grea în meciul disputat pe terenul formației SCM Craiova, la capătul unei confruntări în care s-a simțit mai mult ca oricând lipsa interului stânga Alexandra Andrei și cea a interului dreapta, Ștefania Lazăr. Handbalistele slătinene au făcut o primă repriză extrem de slabă, în care au înscris doar 5 goluri. După pauză au mai echilibrat puțin, însă fără speranțe de egalare, jocul încheindu-se cu 24-16.

CSM Slatina nu a reușit să se descurce fără cele două jucătoare de bază, Alexandra Andrei și Ștefania Lazăr, pe terenul vicecampioanei din stagiunea trecută, SCM Craiova, înregistrând o înfrângere usturătoare, la capătul celui mai slab joc din acest sezon.

Slătinencele au marcat doar 5 goluri în primele 30 de minute de joc, încheiate cu 14-5 pentru gazde. Actul secund a fost ceva mai echilibrat, însă diferența de valoare a fost net superioară formației din Bănie, care s-a impus clar, 24-16.

Cea mai bună marcatoare în tabăra grupării CSM Slatina a fost Adina Cîrligeanu cu patru goluri. Handbalistele pregătite de Victorina Bora au ratat extrem de mult din situații ideale, inclusiv câteva lovituri de la 7 metri.

Gruparea slătineană se menține pe locul zece, ultimul ce asigură menținerea directă, însă meciurile rămase de disputat din actualul sezon se anunță extrem de grele din cauza absențelor importante din tabăra echipei pregătite de Victorina Bora.