Puştii de la Coloneşti au realizat scorul etapei, 11-0, la debutul în „Cupa Satelor”

Weekend-ul trecut s-a dat startul competiţiei nou-înfiinţate, „Cupa Satelor”, rezervată copiilor sub 13 ani, din mediul rural. Cinci echipe, Iancu Jianu, Brâncoveni, Văleni, Redea şi Cezieni s-au retras. În aceste condiţii, au rămas în competiţie 27 de echipe, care vor lupta pentru titlul de campioană judeţeană. Scorul primei etape a fost înregistrat de puştii din localitatea Coloneşti, care s-au impus cu 11-0 în meciul cu Sprâncenata.

Competiţia rezervată copiilor sub 13 ani, destinată doar puştilor din mediul rural, a debutat sâmbătă, 13 octombrie. Din cele 32 de echipe, au mai rămas 27, cinci dintre ele abandonând întrecerile sportive.

Echipele au în componenţă copii născuţi după 1 ianuarie 2006. Fiecare echipă poate avea în lot şi trei fete născute în 2004 sau mai mici.

Meciurile se dispută pe teren cu dimensiunile 70 de metri lungime, 50 lăţime, 9 contra 9, două reprize a câte 15 minute, cu 5 minute pauză.

Pentru a putea lua parte la joc, sportivii trebuie să prezinte carnetul de elev, vizat la zi, certificatul de naştere, copie, şi viza medicală - apt pentru efort.

Câştigătoarea din fiecare serie va participa la turneul final pentru desemnarea campioanei judeţene.

În prima etapă, desfăşurată sâmbăta trecută, echipa din Coloneşti a realizat scorul rundei, câştigând jocul cu 11-0.