Ianovschi, după victoria din ultimul meci de acasă: „Am fost net superiori, sunt trei puncte meritate”

CSM Slatina a legat a treia victorie, fără gol primit, în ultimul meci de pe teren propriu cu Unirea Bascov. Slătinenii au arătat dorinţă de victorie, dominând clar, mai ales în prima repriza, în ciuda condiţiilor vitrege de joc, frig pătrunzător şi ploaia rece căzută la ora meciului, dar mai ales terenul greu, îmbibat de apă.

Pe un teren greu, îmbibat de apă, frig pătrunzător şi o o ploaie rece, transformată în lapoviţă, jucătorii grupării slătinene au făcut un joc foarte bun, mai ales în prima repriză, cu Unirea Bascov. Practic, slătinenii nu le-au dat nicio şansă adversarilor. Golurile au fost marcate în minutele 30 şi 43 de Vasile Gheorghe, respectiv Marian Vlada, pentru victoria cu 2-0 în ultimul meci de pe teren propriu din 2019.

Antrenorul grupării slătinene, Mihai Ianovschi, s-a arătat mulţumit de modul în care jucătorii săi au tratat întâlnirea, mai ales că Unirea Bascov nu era un adversar deloc comod.

„Sunt foarte mulţi jucători din echipa adversă pe care-i cunosc, cu care am lucrat mai bine de zece ani, cunoşteam calitatea lor tehnică, pentru ei a fost un mare dezavantaj terenul, dar am profitat de lucrul acesta şi sunt extrem de bucuros că am obţinut cele trei puncte extrem de importante pentru noi. Am întâlnit o echipă care avea o singură înfrângere, multe meciuri nule, o echipă care, le-am transmis băieţilor de la început, reacţionează foarte bine după ce primeşte gol. Au înţeles acest lucru şi nu le-am dat nicio şansă. Să zic că poate au avut o ocazie în repriza a doua, în rest nimic. Am fost net superiori, sunt trei puncte meritate”, a declarat antrenorul echipei CSM Slatina, Mihai Ianovschi, după succesul cu formaţia argeşeană.

CSM Slatina va încheia turul de campionat, în deplasare, în compania formaţiei Olimpic Cetate Râşnov. Cu o victorie, gruparea slătineană rămâne pe locurile fruntaşe.

„Important este că echipa leagă victoriile, că nu mai primim goluri, ceea ce este un mare plus. Ne propunem să câştigăm cele trei puncte în ultima etapă, să intrăm în iarnă aşa cum se cuvine”,